Nově otevřený Tyršův most PODÍVEJTE SE

Paradoxně na svátek svatého Floriána, patrona všech hasičů.

Kriminalisté, kteří ještě ve večerních hodinách s pomocí psovoda ohledávali místo, na objasnění příčiny požáru stále pracují.

„Věc šetříme jako poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti. V důsledku požáru totiž došlo k energetickému výpadku v části Přerova. Škoda byla předběžně vyčíslena na 500 tisíc korun," uvedla krajská policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Celou noc zachytávali plasty

Perný den mají za sebou přerovští hasiči. Když se jim podařilo uhasit požár lávky U Loděnice, vyjížděli k dalšímu ohnisku -trafostanici U Žebračky.

„Po desáté hodině večer jsme hasili vysokonapěťovou část stanice, takže občané mohli zaznamenat další výpadky elektřiny. Na místě jsme měli jednu jednotku," popsal šéf přerovských hasičů Miroslav Čoček.

Další zásah prováděli až do rána také na norné stěně, která byla zbudována mezi železničním mostem a přerovským jezem.

„Byla natažená celou noc a s její pomocí jsme zachytávali hořící plasty, které padaly z mostu do řeky. Nyní už ale probíhá její odstranění, protože se kvůli dešťům zvedá hladina Bečvy a mohla by se stát překážkou a zhoršit průtok," vysvětlil.

Kvůli výpadku elektřiny uvízli ve výtahu panelového domu na Osmeku dva lidé, které museli hasiči vyprošťovat.

„Jen doufáme, že se nenaplní stará pranostika o tom, že když na svatého Floriána hoří, tak hoří celý rok," poznamenal Miroslav Čoček.

Zdroj: Youtube

Lávku museli uzavřít

Kvůli požáru lávky muselo město předčasně uvést do provozu Tyršův most, který měl být slavnostně otevřený až v úterý 8. května.

Lávka U Loděnice se totiž musela uzavřít a v sobotu odpoledne rozsah jejího poškození posoudí statik. Přerované se tedy neměli jak dostat na druhý břeh.

„Převzali jsme lávku od hasičů a v současné době zde pracují tři firmy na odstraňování následků požáru. Prověřili jsme veřejné osvětlení, hlavní slovo ale bude mít statik," shrnul přerovský radní a jednatel technických služeb Václav Zatloukal. (ČSSD). Na lávku se tedy nemůže vstupovat minimálně do pondělí.

Dodávku elektřiny do všech domácností v Přerově už se podařilo obnovit.

„Byla obnovována postupně, poslední část tak kolem desáté večer. Situaci ale ještě zkomplikoval požár trafostanice, který po desáté hodině večer způsobil další výpadky proudu," uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Alice Lutišanová.

„Naši pracovníci zapojili náhradní mobilní zdroj, a tak bylo možné obnovovat dodávku postupně. Tato porucha byla definitivně odstraněna krátce po druhé hodině ráno," řekla Alice Lutišanová.

Podle ní se v pátek večer ocitly bez proudu tisícovky domácností. Společnost ČEZ nyní příčiny šetří a předběžnou škodu odhaduje na stovky tisíc korun.

SOUVISEJÍCÍ: Na lávce U loděnice hořelo, část Přerova byla bez proudu