Přes Lávku U Tenisu se valila velká voda už několikrát- poprvé v roce 1997, pak před čtyřmi lety a nakonec letos v květnu. Dalo se tedy předpokládat, že most tento poslední nápor nemusí přežít. Lávka se díky naplaveným kusům stromů nebezpečně vychýlila tak, že bylo město nuceno demontovat zábradlí a zakázalo na ni přístup z obou stran.

Odborníci z pražské firmy, kteří v minulých týdnech na lávce prováděli nejprve dynamické a pak statické testy, původní pesimistické předpoklady potvrdili.

Nakloněný pilíř a trhlina

„Průhyb hlavního pole je o metr větší než před uvedením lávky do provozu. Došlo také k naklonění mezilehlého pilíře do hlavního pole,“ vysvětlil Tomáš Míčka z firmy Pontex. Na patě pilíře je navíc nebezpečná trhlina.

Podle něj ale statická zkouška, během níž firma minulý pátek na most postupně navezla panely o váze dvaceti tun, neprokázala závady zásadního charakteru.

„Lávka zátěžový test přežila, to je důležité říct. Je sice ve vážném stavu, ale může být za určitých podmínek uvedena do provizorního stavu,“ řekl Míčka. Firma teď spolu s pracovníky magistrátu jedná o technických možnostech jejího zprovoznění.

„Z dílčí zprávy vyplývá, že lávku bude možné uvést do provozu s určitými omezeními. Bude však nutné pečlivě sledovat její chování. Odborníci pracují na upřesnění těchto podmínek a také na finálním zpracování všech zjištěných dat,“ řekla Daniela Novotná z kanceláře přerovského primátora. Zpráva odborníků má být definitivně hotová do týdne.

„Ještě před znovuotevřením lávky bude nutné spravit asfaltový povrch a vrátí se na ni i původní zábradlí,“ upřesnila Novotná. Už nyní se ale pracuje na studii nového přemostění přes řeku Bečvu. Další povodeň by totiž lávka nepřežila.

Nový most?

Radní už teď ví, že by most přes Bečvu, spojující lokalitu u tenisových kurtů s parkem Michalov a lagunou, vypadal jinak.

Je zde totiž spousta limitujících faktorů. „Nová konstrukce by kvůli požadavkům Povodí Moravy musela být bez pilířů, použít už tedy nelze stávající podpěrné sloupy,“ zmínil jeden ze zásadních problémů náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS). Na nový projekt si ale Přerované budou muset počkat minimálně tři čtvrtě roku.