Karel Hynek Mácha byl nejen básník, ale také cestovatel, který dokázal urazit denně pěšky až šedesát kilometrů. Po stopách jeho cest se vydal fotograf Romek Hanzlík, jehož snímky jsou od čtvrtku k vidění v Muzeu Komenského v Přerově.

Nová výstava s názvem „Přec mé srdce láskou hoří“ ale není jen pohledem na život a dílo českého básníka. Zachycuje různé podoby lásky.

„Je otázka, jestli je Máchův Máj vůbec o lásce. V Máji jde o něco jiného - je to existenciální drama. Mácha na pozadí příběhu Viléma a Jarmily klade otázky o smyslu lidské existence. O lásce to tedy ani není,“ řekl na vernisáži fotograf Romek Hanzlík, který na svých cestách po Česku, ale i Itálii navštívil stejná místa jako kdysi Karel Hynek Mácha.

Kromě jeho snímků mohou návštěvníci na výstavě zhlédnout také různá vydání Máchova Máje a drobné exponáty, které básníka připomínají. Podobiznu Karla Hynka Máchy vytvořil speciálně pro přerovskou expozici kreslíř Martin Hron.

„Trochu archaický název výstavy Přec mé srdce láskou hoří je ve skutečnosti doslovným přepisem jednoho verše z Máchova souboru Písně pod pořadovým číslem 16,“ doplnil kurátor výstavy Lubomír Vyňuchal.

Zajímavostí je podle něj i to, že se pořadatelé Máchovsky laděné výstavy minulý týden dozvěděli, že Česká ornitologická společnost vyhlásila ptákem roku 2019 hrdličku divokou. „Tedy ptáka, o kterém píše Mácha ve svém Máji,“ poznamenal.

Ústředním tématem nové muzejní výstavy je láska a její různé podoby, které představují různé sbírkové předměty. Lidé si mohou prohlédnout zamilované pohlednice, odeslané ve třicátých letech minulého století, ale i archeologické nálezy s biblickým motivem Adama a Evy. Několik exponátů zapůjčila Střední řezbářská škola v Tovačově a k vidění je i vizovické pečivo Evy Oškerové.

Raritou je rovněž zarámovaný obraz, zhotovený z drobných dílků puzzle.

„Lidé si mohou připomenout jarní lidové zvyky, prvomájové polibky pod rozkvetlým stromem, stavění májek i tradici studentských majálesů,“ doplnil Lubomír Vyňuchal. Výstava potrvá až do konce července.