Zatímco v minulosti se musela do dna vodní plochy zakousnout lžíce bagru, dnes se nabízí ekologicky šetrnější metoda - přípravek, který způsobí rozklad organického bahna, zastaví hnilobný proces, sníží množství sinic i zelených řas a zvýší koncentrace kyslíku ve vodě.

„Přípravek, který neobsahuje chemii, vyzkoušeli letos na městském rybníce rybáři - s výsledkem byli spokojeni, protože došlo ke snížení vrstvy bahna o jedenáct centimetrů. Proto jsme se rozhodli využít stejnou metodu i na Laguně,“ vysvětlil náměstek primátora Michal Zácha (ODS). Město bude stát odbahnění plochy o rozloze 2, 75 hektarů zhruba 288 tisíc korun.

Laguna, která je součástí odpočinkové zóny Přerova, je uměle vytvořená nádrž - nemá odtok ani přítok. Na začátku osmdesátých let minulého století tato vodní plocha patřila k vyhledávaným místům pro letní rekreaci, později se ale lidé nemohli kvůli nánosům bahna na Laguně koupat. Po povodni v roce 1997 se situace ještě zhoršila.

„Na podzim roku 2008 jsme proto přistoupili k odbahnění sacím bagrem. Trvalo to šest týdnů, protože bylo v Laguně devadesát centimetrů bahna. Odbahnění přišlo na 3,5 milionu korun,“ upřesnil Pavel Gala z přerovského magistrátu.

Neomezí rekreanty ani rybáře

Bagrování se ale neukázalo jako nejlepší způsob likvidace - kromě finanční náročnosti byl totiž problém i s odvozem, uskladňováním a likvidací tun bahna. Provádět se navíc muselo v době, kdy co nejméně ohrožovalo živočichy, kteří ve vodě žijí - především škeble rybničné.

I z toho důvodu se radní rozhodli upřednostnit aplikaci speciální směsi, která rozloží usazeniny na vodu a oxid uhličitý, jenž se následně vyvětrá do ovzduší. Tato metoda je šetrná hlavně k vodním organismům.

„Odbahněním Laguny se vytvoří lepší životaschopné podmínky pro chov ryb a také si od tohoto kroku slibujeme, že se plocha stane vhodnější ke koupání,“ doplnil přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

S aplikací přípravku se začne koncem dubna příštího roku a už v říjnu by měli zástupci radnice vědět, kolik centimetrů bahna se jim podařilo zlikvidovat. Samotné práce neomezí rekreanty ani rybáře.