Aby alespoň trochu zmírnili ztráty a spravili lidem náladu, vyzdobili svou „domovskou základnu“ - Baštu u Dokládalů na přírodním koupališti Laguna - svíčkami a osvětlením a otevřeli prodejní okénko.

Sice si tu mohou dát lidé jen horký čaj, kávu a bramborák, ale aspoň něco.

„Vyzdobili jsme schody svíčkami, kolem domu jsou světelné řetězy a hezky nazdobený je i vánoční strom. Večer to vypadá moc krásně, i když sem lidé zatím chodí jen málo,“ říká spolumajitelka hospůdky Leona Dokládalová.

Podle ní jsou vládní nařízení diskriminační zejména pro hospodské v provozovnách, které navštěvuje jen stálá klientela štamgastů.

„Supermarkety jsou nacpané k prasknutí a tady uprostřed přírody si lidé nemohou dát ani punč. Od pátku už zase nemůžeme prodávat alkohol a jediné, co snad půjde, je točit pivo do PET lahví,“ krčí rameny.

Čtvrtek 17. prosince 2020 v přerovských hospodách. Poslední den před zavřením
Poslední točené. Štamgasti se v Přerově loučí s oblíbenými podniky

Propad tržeb? 80 procent

Lidé, kteří vyrazí na procházku na přírodní koupaliště Laguna, si mohou dát u okénka kávu, čaj, dětský punč, ale i bramboráky a klobásky.

„Prodá se toho ale mnohem méně, protože k bramboráku punč nebo pivo patří,“ hodnotí.

Ztráty, které provozovatelé utrpěli během jarních měsíců i teď, jsou značné.

„Zrušili jsme všechny oslavy i objednané akce. Nedosáhneme ani na slevu za nájem, protože jsme ve svém. Od státu tedy nedostaneme nic. Propad tržeb za letošní rok je zhruba o 80 procent,“ říká.

Na Štědrý den chtějí otevřít

Provozovatelé chtějí otevřít prodejní okénko i na Štědrý den dopoledne, kdy se na Lagunu vypraví rodiny s dětmi.

Navíc se svolávají přes sociálně sítě také otužilci, kteří si plánují, že se o Vánocích ponoří do studených vln přírodního koupaliště.

„Snažíme se tady být pro lidi, takže je otevřeno denně od 10 do 20 hodin, v sobotu i v neděli. Zavřeno budeme mít jen na Silvestra, na Nový rok sice lidé mohou přijít, ale tradiční opékání špekáčků letos nebude,“ uzavírá Leona Dokládalová.