Zahnízdění se jí ale dlouho nedařilo, protože labutě zpěvné jsou u nás ojedinělé, narozdíl od známějších a častějších labutí velkých. Před měsícem si ale našla partnera stejného druhu.

„Labuť zpěvná se žlutým límcem 7R42 je středomoravskou legendou. Je to naše princezna Zpěvanka a zasloužila by si diplom za propagaci ornitologie,“ říká jednatel Moravského ornitologického spolku Adolf Goebel. Na labuť se nejčastěji ptají účastníci pravidelných ornitologických exkurzí na tovačovských jezerech a zprávy o jejím výskytu hlásí lidé, kteří ji viděli na svých procházkách.

Labuť je nápadná díky svému žlutému krčnímu límci, který jí nasadili ochranáři z Německa v lednu 2006. V dubnu téhož roku zavítala do Tovačova.

„Od té doby už Českou republiku neopustila a stala se tak první labutí zpěvnou s trvalým pobytem u nás. Objevila se na Hodonínsku u Bzence, v Chropyni na Kroměřížsku a delší dobu pobývala také v Kojetíně. Pravidelně se vracívá do Tovačova a s oblibou zimuje v Kroměříži. Snažila se také zahnízdit, ale neměla partnera. Společná snaha se samcem labutě velké logicky k ničemu nevedla,“ dodává Goebel.

Letos v únoru labuť Zpěvanku viděla v Tovačově ve společnosti dalšího ptáka téhož druhu Jarmila Kačírková, která je také členkou ornitologického spolku.

„Vzhledem k tomu, že tento jedinec vytrvale odháněl od Zpěvanky všechny labutě velké v okolí, dá se předpokládat, že se jedná o samce, který začíná hájit hnízdní teritorium,“ uvádí jednatel spolku. Ptačí milenci se vydali na „svatební cestu“ do Kroměříže, po pár dnech se ale vrátili zpět do Tovačova. Ornitologové doufají, že pár zde zahnízdí a vyvede mláďata.

Vrací se skřivani i špačci

Na Přerovsko se s blížícím se jarem vracejí i různí stěhovaví ptáci.

„Jsou to hlavně skřivani, mezi první navrátilce patří i špačci a brzy očekáváme konipasy,“ říká Goebel. Komíny v Dřevohosticích, Oseku nad Bečvou a na dalších místech by brzy mohli obydlet čápi. Jejich první výskyt na území naší republiky je letos již hlášený z Čech.

„Nejdříve se vracejí ptáci živící se semeny, teprve později ti, kteří se živí hmyzem,“ vysvětluje Goebel.

Naopak jiné ptačí druhy, jako havrani či kavky, se začínají vracet do svých hnízdišť. Lidé mohou v posledních dnech sledovat také tah různých druhů kachen.