„Dostali jsme hlášení od polských kolegů, že zde Zpěvanka přebývá. V Polsku se objevilo i mládě, které přežilo jako jediné ze čtyř, která se u nás narodila loni na jaře,“ přiblížil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Důvod, proč se Zpěvanka vzdálila ze svého domovského Zámeckého rybníku v Chropyni, je podle něj jediný.

„Labutě zpěvné zmizely už loni na podzim, protože začaly probíhat hony na kachny a podmínky pro ně tady nebyly příznivé. Zpěvanka se ale letos i se svým partnerem vrátila opět na Přerovsko a v současné době se vyskytuje mezi Lobodicemi, Tovačovem a Chropyní,“ popsal.

Labutí pár přiletěl domů bez mláděte, které zůstalo v Polsku, a chystá se na Moravě znovu zahnízdit.

„Jsme tedy v napjatém očekávání,“ podotkl ornitolog Jiří Šafránek.

Hledání toho pravého

Labuť Zpěvanka se stala nepsanou ornitologickou celebritou, a to díky svému pohnutému osudu. Dlouho totiž nemohla najít vhodného partnera.

„Už v roce 2009 to vypadalo, že vytvoří pár se samcem labutě velké, k zahnízdění ale nakonec nedošlo. I v následujících letech se zajímala o samce labutí velkých, ale teprve v únoru roku 2011 potkala v Tovačově samce svého druhu. Ten však krátce nato uhynul,“ připomněl Jiří Šafránek.

„Toho pravého“ nakonec Zpěvanka přece jen našla a loni s ním zahnízdila na Zámeckém rybníku v Chropyni. Oba ptáci se více než měsíc střídali v sezení na hnízdě, které bylo dobře ukryto v hustém rákosí.

V červnu pak poprvé vyvedli mláďata na volnou hladinu k velké radosti ornitologů, ale i milovníků přírody. Podle ornitologů jde o vůbec první prokázané hnízdění labutí zpěvných v České republice.

Žlutý zobák

Labuť zpěvná se od našich labutí velkých liší žlutě zbarveným zobákem a většinou hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy. V naší zemi se tyto labutě objevují jen občas v době tahu, nebo tu vzácně zimují. Že by se v Česku zdržovaly celoročně, je výjimečné.

„Samice labutě zpěvné je označena kroužkem a límcem s kódem 7R42. Okroužkována byla v Německu na zimovišti labutí zpěvných v lednu 2006, a to jako dospělá samice. Proč se nevrátila do svého severského rodiště a usadila se na Moravě, je pro nás záhadou,“ řekl Jiří Šafránek.

Jejím nejoblíbenějším útočištěm jsou rybníky v Tovačově, Kojetíně a Chropyni. Objevila se už ale i na jihu Moravy, v Maďarsku a Polsku.