Tématem Kytarového rekordu byly letos známé filmové písně. Kromě klasické Hendrixovky Hey Joe, spjaté s rekordem od prvního ročníku, zazněla například píseň Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, kterou organizátoři zvolili jako symbolickou poctu k osmdesátinám Václava Neckáře.

Hudebníci si společně zahráli také písně Oliver Twist, Severní vítr, Jednou mi fotr povídá a na závěr zazněl song Let the sunshine in z legendárního filmu Miloše Formana Hair.

Protiatomový kryt v přerovském kině Hvězda se otevřel k prohlídce, 1. 5. 2023
VIDEO: Unikátní protiatomový kryt v Přerově se otevřel. I se živou osádkou

„Tu kytaru jsem koupil kvůli němu,“ parafrázoval slova písně Václava Neckáře jeden z účastníků akce Theodor Kabilka. Na vysvětlenou dodal, že se ještě donedávna věnoval výhradně folkloru.

Basovou kytaru vzal do ruky zhruba před měsícem - především kvůli synovi, který na kytaru už hraje a jeho učitelem je jeden z organizátorů akce Ivan Němeček. „Jsme tady poprvé a chtěli jsme si to hlavně užít, protože ty písničky jsou výborné a atmosféra skvělá,“ dodal.

Pálení čarodějnic na přerovské Laguně, 30. dubna 2023
Čarodějnice se proháněly na Laguně. Takto to tam žilo

Na ukulele válely hity z českých a zahraničních filmů dvě kamarádky z Vyškova. „Výhodou ukulele je, že tento nástroj můžete vzít všude s sebou, krásně zní a dobře se s ním doprovází. Letos je repertoár docela těžký, takže jsme nechaly děti doma - pro začátečníky by to bylo hodně těžké. Nejvíce nás asi bavil rock´n´ roll,“ shodly se hudebnice.

Pro kytaristy bylo nejnáročnější naučit se skladbu Oliver Twist. „Na kytaru jsou tam takové pahmaty, takže mi to dalo docela zabrat. Jsem tu poprvé, dříve jsem to nezvládl, protože jsem hrál v Itálii. Teď mi to ale vyšlo a je to krásné,“ svěřil se Martin Přidal z Přerova, který hrál na klasickou kytaru.

Více než sto dvacet historických vozidel a motocyklů se vydalo z Horního náměstí v Přerově na spanilou jízdu Ze zámku na hrad s cílem na hradě Helfštýně. 30. dubna 2023
Slavný Douglas i ford mafiánů. Veteráni vyrazili z Přerova na spanilou jízdu

Organizátoři akce byli spokojení. „Jsme rádi, že se podařilo překonat rekord z loňska a ještě jsme ho trochu zvýšili - společně si zahrálo 71 hráčů na strunné nástroje. Počasí je jako na objednávku a parkán u hradeb se zaplnil lidmi,“ pochvaloval si hlavní organizátor akce Pavel Ondrůj. Kytarovou exhibici uspořádal Nadační fond Blues nad Bečvou za podpory Kulturních a informačních služeb, města a kraje.