Nedaleko obce ve směru na Přerov totiž došlo po desáté hodině ktechnické závadě na cisterně, která způsobila únik převážené chemické látky do okolí. Úsek byl několik hodin zcela neprůjezdný.

„Bylo nutné zcela zastavit dopravu a nyní se snažíme zabránit dalšímu úniku kyseliny, záchranáři musejí pracovat vprotichemických oblecích,“ sdělil několik minut po incidentu mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Úniku kyseliny se hasičům podařilo zamezit během dalších třiceti minut. Okolí zneutralizovali a znečištěný úsek zasypali sorbenty. „Nyní čekáme na příjezd cisterny zPrahy, do níž se zbytek látky přečerpá. Úsek však stále není průjezdný, je to otázka několika hodin,“ sdělil před polednem Mitáček. Dodal, že nákladní auto vyjelo vúterý dopoledne zVizovic se šesti tunami nákladu a mířilo do Přerova.

Během prvotního zásahu musela na místo dorazit také zdravotnická záchranná služba, která ošetřila jednoho zpolicistů. „Nadýchal se uniklé látky a udělalo se mu zle, onic vážného ale nešlo,“ nastínil mluvčí krajské záchranné služby PetrOlšan.

Likvidaci chemického úniku pocítili na vlastní kůži také obyvatelé nedalekého Břestu. „Dostala jsem zprávy bezprostředně po oznámení, fungovala zde velice dobrá informovanost ze strany Zlínského kraje ioperačních důstojníků. Děti tak zůstaly ve škole a lidi jsme prostřednictvím rozhlasu upozornili, aby nevětrali, látka nám tekla vesnicí,“ vysvětlila starostka obce Marie Zavadilová.

Přiznala, že někteří občané projevili iobavy. „Byla jsem se ale sama podívat na místě a všechno by už mělo být vpořádku. Silnice je několikrát umytá, během dvou hodin látka vyprchala, takže lidi budeme informovat, že mohou být klidní,“ řekla vúterý odpoledne Zavadilová.

Starostka Břestu dodala, že se bude ještě zajímat oto, zda nemá uniklá látka vliv na spodní vody. Pokud by totiž byla takto škodlivá, neměla by se sloučenina tímto pásmem podle Zavadilové vůbec převážet.