„Co máme dělat? Máme přejít na elektrokotel nebo tepelná čerpadla? Jaká bude situace za půl roku nebo za rok? Podobných otázek přibývá. Lidé mají obavy a všichni se ptají, co bude dál,“ popsal David Tšpon z přerovské firmy, která provádí montáže kotlů, ale i vodoinstalační, plynoinstalační a topenářské práce. Podle něj výrazně vzrostl zájem o kotle na tuhá paliva.

„Sešly se dvě věci - jedna panika se týká majitelů, kterým končí emisní třída kotle na tuhá paliva, druhá souvisí s konfliktem na Ukrajině a jeho dopadu na obyvatele. Lidé se denně dívají na zprávy a přemýšlejí, co je čeká. Jestli zavřou Rusové kohoutky a budou bez plynu, nebo o kolik vzroste jeho cena. Na tyto otázky je ale těžké odpovědět,“ dodal.

Evropská unie nařídila od 1. září 2022 povinnou výměnu kotlů na tuhá paliva, zakoupených před rokem 2000, a emisní třídy 1 a 2, jež výrazně znečišťují ovzduší. Protože ale výrobci nestíhají vyrábět a instalatéři montovat, termín se oddálil.

Vláda v dubnu podpořila návrh ministerstva životního prostředí na dvouleté odložení zákazu používání kotlů 1. a 2. emisní třídy a kotlů bez označení emisní třídy. Kvůli rostoucím cenám, drahým energiím a snaze zmenšit závislost České republiky na ruském plynu jim chce dát stát na výměnu více času.

Nejvíc chtějí topit dřevem

Zájem o kotle na tuhá paliva potvrzují i zástupci firmy Atmos, která je jedním z největších výrobců v České republice.

„Zatímco v minulosti nebyl problém si kotel jeden den objednat a druhý ho nainstalovat, dnes jsou čekací lhůty šest až osm měsíců,“ uvedl Martin Kulczycki z firmy Atmos, která sídlí na Mladoboleslavsku.

Zájemci se podle něj rekrutují ze tří skupin. „Tu první tvoří majitelé domů, kterým končí emisní třída kotle na tuhá paliva. Další jsou klienti, kteří sice mají plynový kotel, ale bojí se zdražování, jiní se zase obávají vysoké ceny elektřiny,“ upřesnil Kulczycki.

Nejvíce lidí chce podle něj topit dřevem.

„Velmi vyhledávané je ale i dřevo v kombinaci s peletou. Speciální řada našich kombinovaných kotlů umožňuje ekologické spalování dřeva na principu generátorového zplynování v kombinaci s hořákem na pelety. Kotel umožňuje podle potřeby střídání paliv, ruční topení dřevem a plně automatické topení peletami. Je vybaven i funkcí automatického startu hořáku po dohoření dřeva,“ dodal Kulczycki.

Zákazníky podle něj neodrazuje ani vyšší cena a lidé jsou ochotni si připlatit.

Krbová kamna jsou v kurzu

Kvůli snaze majitelů nemovitostí ušetřit za plyn roste v domácnostech také poptávka po krbových kamnech. Napilno tedy mají v Přerově i kominíci, jak potvrzuje Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků České republiky.

„Není to vyloženě nápor, ale oproti jiným letům se trojnásobně zvýšil počet lidí, kteří do této doby nepoužívali nic jiného než plynový kotel, mají starý komín a chtějí si pořídit krbová kamna pro případ, kdyby se něco stalo,“ zmínil.

Za vyvložkování komína lidé zaplatí 10 až 15 tisíc korun, krbová kamna pořídí do 30 tisíc. I na kominíka se ale v poslední době čekají fronty - v Přerově jsou jen tři, v celém okrese je jich šest.