Biometrické údaje pro přesnou identifikaci osob se totiž rozšíří o nový prvek a lidem budou kromě digitálního zpracování obličeje a podpisů snímány také otisky prstů.

Obecní úřady už mají přístroje na snímání otisků a poslední týden v březnu bude do počítačů instalován nový program. Na oddělení cestovních dokladů se kvůli tomu celý týden nebudou přijímat nové žádosti o vyřízení pasu.

„Cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji, tedy takzvané e - pasy, se začaly vydávat v září roku 2006. Teď ale lidi čeká zcela nový prvek v podobě snímání otisků prstů,“ uvedla Pavla Grohmannová, která má tuto agendu na starosti na přerovském magistrátu. Podle ní budou úředníci požadovat otisky pouze od osob starších šesti let. „Výhodou metody je jednoznačná identifikace držitele pasu,“ vysvětlila Grohmannová.

Snímat se bude jeden otisk prstu z pravé a druhý z levé ruky. „Lidé, u nichž není možné pořídit otisk z důvodu anatomických nebo fyziologických změn, nebo kteří mají nějaké zdravotní postižení prstů a rukou, budou od snímání otisků osvobozeni. Vyžadovat od nich budeme pouze údaje o zobrazení obličeje,“ doplnila vedoucí oddělení evidence obyvatel přerovského magistrátu.

Ta všem žadatelům o cestovní doklady, kteří potřebují vycestovat na jaře ze země, radí, aby si pas vyřídili co možná nejdříve. Úřady v obcích s rozšířenou působností budou mít totiž v době od 25. března do 31. března na dveřích ceduli s nápisem zavřeno.

Kvůli otiskům nový pas? Ne

„Aplikace nového programu do informačního systému cestovních dokladů zabere celý týden. Pokud si tedy někdo chce vyřídit pas, ať to udělá už teď,“ doplnila. Během instalování systému totiž nebude oddělení cestovních dokladů přijímat od lidí nové žádosti. Lidé z Přerova se podle úředníků magistrátu už teď ptají, co jim tato novinka přinese.

Nejčastější jsou dotazy, zda si budou muset kvůli otiskům prstů vyřídit nový pas. A to i přesto, že je jejich doklad stále platný. „Není to nutné, jejich pasy budou platit stále. Při vycestování by se měli lidé informovat u příslušného zastupitelského úřadu o požadavcích na cestovní doklady. Některé státy totiž vyžadují pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji - třeba USA,“ řekla Grohmannová.

Správní poplatek za vyřízení pasu zůstává beze změny - občané nad 15 let zaplatí 600 korun, a do 15 let pak 100 korun.

Na změny se připravují i v Hranicích, kde bude agenda vyřizování cestovních dokladů normálně běžet až do 24. března. Pak se provoz zastaví kvůli instalování nového programu.

„Nepředpokládáme, že nastanou nějaké komplikace. Lidé by ale měli dopředu počítat s týdenním výpadkem našich služeb. Ten, kdo potřebuje pas rychle vyřídit, musí přijít pokud možno teď,“ informovala vedoucí oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů Městského úřadu v Hranicích Ludmila Mračková.

Přístroj na snímání otisků prstů je na úřadě už od ledna. „Někteří naši zaměstnanci byli na nový systém vyškoleni, některé to ale ještě čeká,“ uzavřela Mračková.

V době od 25. 3. - 31. 3. 2009 nebude oddělení cestovních dokladů Magistrátu města Přerova uzavřeno, pouze nebude možno provádět příjem žádostí o vydání cestovních dokladů se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji (dále jen e-pas) a předání vyhotovených e-pasů držitelům. Občané mohou i nadále podávat žádosti o provedení zápisu dětí do 10 let do cestovního dokladu rodiče a žádosti o vydání cestovního dokladu bez strojově čitelných údajů – tzv. rychlovka (cestovní pas s platností na 6 měsíců, vydávaný ve lhůtě do 15 dnů). Uzavření přístupu do informačního systému cestovních dokladů provádí ministerstvo vnitra, které je správcem tohoto systému.