Přerov čekají na jaře další dopravní stavby, už v pondělí se začne budovat nová okružní křižovatka Dluhonská-Polní-Tržní

Stavba nové okružní křižovatky Dluhonská-Polní-Tržní, která začne už v pondělí, má zvýšit bezpečnost na nepřehledném úseku. Auta totiž mají problémy při odbočování z vedlejší cesty na hlavní a kritickým místem je křižovatka i pro chodce a cyklisty.

„Nová okružní křižovatka je součástí komplexu staveb, které prostupují městem v rámci vnitřního průtahu. Jde o to, aby se zvýšila bezpečnost a umožnil lepší výjezd z ulice Dluhonská na Polní a Tržní,“ vysvětlil přerovský radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Křižovatka Polní - Dluhonská - Tržní v Přerově
Stavba rondelu v Polní začne už brzy, hotovo má být na podzim

Objížďka přes estakádu

Ve chvíli, kdy na problematickou křižovatku vjede stavební technika, uzavře se nájezd na Dluhonské mosty a cesta k Precheze. Objízdná trasa povede přes estakádu a také přes nový nadjezd, který vybudovala Správa železnic. Pro chodce, kteří se potřebují dostat do průmyslových areálů a zahrádek, bude zřízena provizorní komunikace podél stavby. Autobusy do této části města nebudou zajíždět a cestující využijí nejbližší možnou zastávku.

Nepřehledný úsek nahradí pětiramenná okružní křižovatka oválného tvaru, jejíž stavba si vyžádá náklady za 29,9 milionů korun bez DPH. Dokončena by měla být v říjnu letošního roku.

Ilustrační foto
Silnice plné děr, látání v Přerově už začalo. Kde se má ještě spravovat?

Přerovská magistrála

Do další fáze postoupí zanedlouho i stavba takzvaného průpichu u autobusového nádraží, který je součástí vnitřního průtahu městem - tedy jakési „přerovské magistrály“.

„Průpich o délce 826 metrů začíná na křižovatce ulic Velké Novosady - Komenského - Kojetínská. Silnice protne areál bývalé Juty a napojí se na Tovární ulici. Po dokončení stavby tu vznikne zcela nová čtyřproudová komunikace,“ popsal Martin Smolka, ředitel olomoucké správy Ředitelství silnic a dálnic.

Práce na průpichu se naplno rozběhly loni na jaře v Tovární ulici, která už je v novotě. Aktuálně stavebníci dokončují chodníky podél silnice a brzy se začne pokládat nový asfaltový koberec v úseku od hypermarketu Albert směrem k pekárně. Čilý stavební ruch panuje také v areálu Juty, kde se dokončuje nová cesta.

„Koncem dubna dojde ke zprovoznění komunikace kolem hypermarketu Albert, takže auta už nebudou muset po objízdné trase přes Denisovu a Generála Štefánika, ale projedou Tovární ulicí a zamíří po nově rozšířeném úseku,“ nastínil radní pro dopravu.

Parkovací dům v Kroměříži. Ilustrační foto
Parkovací domy v Přerově? Jak najít místa pro auta začne řešit speciální skupina

Pro místní Palackého, pro průjezd Tovární

Stavební technika se od 1. května přemístí na frekventovanou křižovatku Velké Novosady - Kojetínská - Komenského.

„V těchto místech začnou práce na přebudování stávající křižovatky na čtyřramennou průsečnou. Dojde kvůli tomu k uzavření Komenského ulice,“ dodal Tomáš Navrátil.

Kvůli omezení na dopravně nejvytíženější křižovatce v Přerově se řidiči za volantem zřejmě trochu zapotí. Frekventovaná Komenského ulice se totiž zcela uzavře a auta budou muset zamířit po objízdných trasách.

„Předpokládáme, že pro dálkovou vnější dopravu využijeme nově otevřenou Tovární ulici, po které se řidiči dostanou ve směru na Zlín, pro místní dopravu a Přerováky bude sloužit Palackého ulice. I nadále bude ale platit zákaz vjezdu tranzitní dopravy do města. Počítáme s posílením hlídek a zvýšeným dohledem na Velké Dlážce a třídě 17. listopadu, aby do nejužšího centra kamiony pokud možno nezajížděly,“ uzavřel Tomáš Navrátil.