Na sto tisíc obyvatel nyní připadne na 1 498 nakažených – nejvíce nemocných je přitom mezi nejmenšími dětmi. Ve věkové kategorii do pěti let je jich 6 781, od 15 do 24 let pak 4 246 pacientů na sto tisíc obyvatel a chřipka už útočí i mezi mladými lidmi do 24 let. Nákaze zatím odolávají jen dospělí a senioři.

„V Olomouckém kraji už udeřila chřipková epidemie a evidujeme pět závažných případů, kdy jsou lidé hospitalizováni v nemocnici, z toho dvě úmrtí," informovala krajská epidemioložka Růžena Haliřová. Ke zlepšení situace a by podle ní mělo dojít až v polovině února.

Vedení přerovské nemocnice se rozhodlo dočasně zakázat návštěvy po konzultacích s Krajskou hygienickou stanicí, a to kvůli rostoucímu počtu akutních respiračních infekcí na Přerovsku. Zákaz platí od soboty dne 26. ledna 2013, není časově omezen a platí do odvolání.

Cílem opatření je zabránit šíření onemocnění mezi pacienty a návštěvami.

„Jsme si vědomi, že omezujeme pacientův kontakt s blízkými, ale snažíme se tímto krokem zajistit jejich včasné uzdravení a návrat do domácího prostředí bez komplikací. Věříme, že pacienti i příbuzní tuto mimořádnou situaci pochopí, a že v krátké době bude jejich kontakt opět umožněn v neomezeném rozsahu," řekl náměstek lékařského ředitele přerovské nemocnice Štefan Repovský.

V Olomouckém kraji už vyhlásily celoplošný zákaz návštěv také nemocnice v Šumperku a Prostějově a od soboty začne platit také ve šternberské nemocnici.