Každý z nás si jistě najde své vlastní zhodnocení uplynulého měsíce. Na následujících řádcích se ale podíváme, co zaplnilo řádky novin.

O prasatech a chřipce

Téma číslo jedna v posledních týdnech je bezesporu prasečí chřipka. Lidé na Přerovsku zatím kvůli nákaze příliš nepanikaří, podezření na nemoc už však hygienici v kraji zaznamenali. Naštěstí se zatím žádný případ nepotvrdil.

Zatímco se jiní přou o to, jak nový typ chřipky správně pojmenovávat, další vymýšlejí účinnou vakcínu, lidé nevědí, zda kupovat Tamiflu nebo roušky a zemědělci ruší chovy prasat. Nutno dodat, že poslední noticka nesouvisí s novým typem onemocnění, ale spíše s nízkými výkupními cenami vepřového masa. To se českým výrobcům již nevyplácí produkovat a je tak možné, že generace našich dětí už nebude tušit, co je to prasečák.

O kolech a starých vozech

Svátek pro všechny bikery, cyklisty a cyklomaratonisty nastal počátkem měsíce. Na Přerovsko totiž dorazila osobnost světového významu, vynálezce horského kola Gary Fisher.

Devětapadesátiletý Američan byl hostem desátého ročníku Author Šela maratonu. Jen o pár dní později se zase radovali milovníci a majitelé historických vozů a motorek. Na sto dvacet předválečných veteránů totiž vyrazilo na trať tradičního Helfštýnského okruhu.

Nablýskaní krasavci vyrazili z Lipníku nad Bečvou, kde ten samý den slavnostně odhalovali plastiku Tilia, navrženou nestorem kovářů Alfredem Habermannem. Po zastávce v Přerově pokračovali veteráni do Teplic nad Bečvou, kde se stali součástí otevírání lázeňské kolonády. Cíl okruhu byl na hradu Helfštýně.

Lidé uctili Den vítězství

Památku obětem fašismu uctili lidé v regionu, stejně tak jako v jiných částech republiky, položením věnců k pomníkům padlým. Někde spojili tento pietní akt i s lampionovým průvodem a město Přerov letos poprvé uspořádalo ve spolupráci s armádou a policií oslavy vítězství s bohatým doprovodným programem.

V Hranicích si výročí taktéž připomněli. U památníku obětí fašismu při obřadní síni městského hřbitova se sešli zástupci města, Českého svazu bojovníků za svobodu, vojenské posádky v Hranicích, Československé obce legionářské, Vojenského sdružení rehabilitovaných a Konfederace politických vězňů.

Julča se vrací!

Z finančního příspěvku se mohou těšit tři města a tři obce na Přerovsku. Krajští stupitelé totiž uvolnili sedm milionů korun na projekty, které mají přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích v Olomouckém kraji.

Do regionu tak míří bezmála 1,2 milionu korun, určených například na nákup ukazatelů rychlosti vozidel, úpravu křižovatek či na stavbu přechodů pro chodce a jejich osvětlení.

Předchozí fakt ocení jistě i dva čeští studenti Michal Vičar a Martin Beťko, kteří se rozhodli splnit si svůj sen a vydali se ve starém embéčku na cestu kolem světa.

Nyní už jsou nazpět a jejich embéčko Julča zná asi 35 tisíc kilometrů silnic. Mladíci procestovali čtyři světadíly a navštívili dvaadvacet států. Jejich expedice skončila ve středu dopoledne návratem do domovského přístavu v areálu přerovského pivovaru, odkud loni v září vyjížděli.

O opravách a jejich zpožďování

Přerovany čeká další etapa regenerace sídliště v Předmostí. Letos by se měl v rámci šesté etapy vybudovat další úsek cyklostezky s chodníkem na levé straně v Hranické ulici a počítá se i s vybudováním parkovacích míst v ulici Pod Skalkou.

Naopak v Hranicích se dostala do mírného skluzu kvůli počasí rekonstrukce hranického venkovního bazénu. Zkušební provoz tam bude zahájen s měsíčním zpožděním a slavnostní otevření pro veřejnost naplánoval Ekoltes na 19. června.

Znám už je také ceník vstupného. Celodenní lístek pro dospělé bude stát 65 korun, odpoledne zaplatí lidé o deset korun méně a večerní plavání je vyjde na 35 korun. Mládež, studenti a senioři zaplatí za celý den padesát korun, odpoledne pětatřicet a večer dvacet. Děti do šesti let zaplatí dvacet korun a zdravotně i tělesně postižení budou mít vstup zdarma.

Na velké zpoždění to vypadalo i u rekonstrukce přerovského zimního stadionu, která měla původně začít už v dubnu. Jeden z uchazečů o tuto zakázku, olomoucká stavební firma Gemo, se totiž kvůli nesrovnalostem při výběrovém řízení nedávno odvolal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nakonec se s opravami začalo asi o šest týdnů později.

Jak co funguje a co nefunguje

Nového majitele má od května Azylový dům pro matky s dětmi v Přerově. Provoz tohoto zařízení, které se nachází v ulici 9. května, bude zajišťovat Armáda spásy. Doposud tuto činnost zajišťovala příspěvková organizace Sociální služby města Přerova.

Úplně opačný problém mají zaměstnanci a hosté lázní v obci Bochoř, které jsou v majetku Přerova. Město hodlá provoz tohoto zařízení, v němž se léčí zejména nemoci pohybového ústrojí, od července ukončit.

Důvodem jsou ztráty, které lázně dlouhodobě vykazují. Lázeňští hosté jsou z tohoto rozhodnutí roztrpčeni. Co jim ale zbývá? Jedině si pořádně zanadávat.

Naopak pořádný oddech byl slyšet od Přerovanů, kteří rádi navštěvovali akce na místním výstavišti. To už totiž není na prodej. Olomoucká společnost Genoservis, která tento areál vlastní, totiž před časem přehodnotila svůj záměr. Jelikož se jí nepodařilo najít vhodného kupce, výstaviště bude i nadále provozovat. Obyvatelům města tak svítá naděje, že tradiční akce, které byly neodmyslitelně spjaty s výstavištěm, nezaniknou. Navíc návštěvníci by v tomto areálu měli v budoucnu najít řadu dalších aktivit a nových služeb.

O soutěžích a kláních

Ocenění za nejkrásnější fasádu převzali v květnu v prostorách zámku majitelé domů z Přerova. Město vybíralo vítěze v kategoriích fasáda rekonstrukce, panelového domu a novostavby. Ocenění dostali od města jako odměnu šek v hodnotě 50 tisíc korun.

Soutěživé jsou také obce z Přerovska. Čím dál více se jich zapojuje do prestižní soutěže Vesnice roku. V rámci Olomouckého kraje se letos o titul vítěze nebo o některé z dalších ocenění uchází třiatřicet zájemců. Více než polovina jich je z Přerovska. Někde se o štěstí v tomto klání pokoušejí pravidelně, jinde to letos zkoušejí poprvé.

A do třetice – Technické služby města Přerova vyhlásily výtvarnou soutěž pro přerovské základní školy na téma Veselé autíčko.

Žáci 1. až 9. tříd měli za úkol namalovat nebo nakreslit obrázek s tématikou příroda bez odpadků, šťastní lidé v čistém městě nebo třídění odpadů. Tři obrázky vybrala komise, v níž byl i zástupce Přerovského deníku.

Čtvrtý obrázek vybírají v těchto dnech sami obyvatelé města. Hlasování skončí 8. června, kdy bude soutěž oficiálně ukončena.

Přenice a tahanice

S ostrou kritikou některých politiků se setkal návrh primátora města, aby se přesunul začátek jednání zastupitelstva z jedné hodiny odpoledne na devět ráno. Primátor se před časem obrátil dopisem na jednotlivé politické kluby, aby zjistil jejich názor. Podle opozice je ale tato změna krokem zpět. Občané, kteří chodí do práce, se totiž jednání nebudou moci v dopoledních hodinách zúčastnit.

Přou se i členové Konfederace politických vězňů se svým vedením. To totiž vyloučilo dlouholetého předsedu přerovské pobočky Františka Přesličku. Stalo se tak prý kvůli dlouhotrvajícím sporům mezi ústředím konfederace a některými členy pobočky v Přerově. Nyní pražské ústředí oslovuje jednotlivé členy pobočky a chce znát jejich názor na věc. Zvláštní postup…

Letní kino s hudbou, nebo bez ní?

Sezona kulturních akcí pod širým nebem letos ještě ani nezačala a v Hranicích už se objevují první náznaky protestů proti některým z nich. Kontrolní výbor totiž vyvíjí snahu vytěsnit z letního kina rockové koncerty.

Hranické letní kino bylo vybudováno v šedesátých letech jako Park kultury a oddechu. Výbor letos v dubnu projevil zájem vidět dokument, který by umožňoval pořádat v areálu jiné akce, než pro jaké je určen.

Město se na celý případ tváří velmi rozpačitě a zastupitelstvo zatím žádné kroky v tomto případě nepodniklo.

Způsob, jakým budou letos přerozděleny daňové příjmy ze státního rozpočtu, se obcím menšího formátu vůbec nezamlouvá. K protestní akci, která v úterý probíhala po celé republice, se připojily i tři desítky obcí z celého Přerovska.

Na viditelná místa rozvěsily cedulky s nápisem Daňově diskriminovaná obec. Ještě že si na dveře nevěší cedulky i všichni lidé, kteří se cítí být daňově diskriminováni. To by bylo cedulek…

Jak na lepší vodu

V rámci projektu Zlepšení kvality vod v oblasti soutoku řek Bečvy a Moravy byla modernizována čistírna odpadních vod v Lipníku nad Bečvou. Čistírna, postavená v sedmdesátých letech minulého století, už totiž nesplňovala nejpřísnější kritéria, která upravuje zákonná vyhláška.

Na hrad Helfštýn se v pondělí sjeli zástupci sedmi firem, které mají zájem o netradiční zakázku – vytěžení takzvané Čertovy studny. Ta se nachází v příkopu za hradním palácem, kde byla vytesána ve skále pravděpodobně už v první polovině 14. století.

Podle některých pověstí ji vykopal čert pro jednoho z majitelů hradu. Jestli to bylo v rámci projektu Zlepšení kvality vod, se redaktorům Přerovského deníku nepodařilo zjistit.

„Čistá voda“ už je i v Loučce. Při čištění potoka tam totiž objevil za svým domem funkční dělostřeleckou minu třicetiletý muž. Experti rozhodli o tom, že není možné munici z bezpečnostních důvodů převážet. Ke zneškodnění miny tedy došlo na místě. Policisté zajistili místo na poli za obcí a provedli kontrolovaný odstřel výbušniny.

Kouření škodí zdraví

Mobilní poradnu na odvykání kouření mohli v rámci Světového dne bez tabáku navštívit lidé, závislí na cigaretách. V prostorách Městského informačního centra v Přerově jim radili odborníci ze Státního zdravotního ústavu, jak se zbavit svazující závislosti na nikotinu.

Strach vládne v posledních týdnech v obcích na Potštátsku. Policie už totiž téměř s jistotou ví, že noční požáry v místních částech Potštátu Lipné a Kyžlířově jsou dílem žháře. Jen doufejme, že nejde o kuřáka, který v rámci odvykání kouření típal svou poslední cigaretu.

Kdy bude dálnice?

Bouřlivé emoce mezi obyvateli přerovského regionu vyvolala zpráva o chystaných rozpočtových škrtech Státního fondu dopravní infrastruktury. Kvůli úsporám státu totiž hrozí, že by mohlo dojít ke zmražení projektu na stavbu dálnice z Přerova do Lipníku nad Bečvou.

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic navíc tvrdí, že fond nemá ani dostatek financí na výkupy pozemků na stavbu úseku dálnice z Říkovic do Přerova. Státní fond dopravní infrastruktury zatím stále jedná s ministerstvem financí a doufá, že se katastrofické scénáře nenaplní. Ostatně, v to doufáme všichni, že?

O šelmách a rozruchu

Květnový mítink Dělnické strany v Přerově se obešel bez incidentů. Romové sice vyšli do ulic, ale předvolebního shromáždění na Masarykově náměstí se nezúčastnili. Tam si řečníky vyslechla jen necelá stovka lidí. Hlavní slovo měl šéf Dělnické strany Tomáš Vandas.

Po skončení předvolebního shromáždění se místopředseda Dělnické strany Jiří Štěpánek ocitl na policejní služebně, kde měl podat vysvětlení k některým výrokům, které zazněly v jeho projevu. Vpodvečer za přerovskými Romy dorazil také ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

O pořádný rozruch se v květnu postarala nejen Dělnická strana, ale i svědectví několika lidí, kteří spatřili v polovině května na rozhraní Kroměřížska a Přerovska medvěda. Šelma podle jejich slov přeběhla přes cestu u Kostelce na Holešovsku a zmizela v nedalekém řepkovém poli.

Dobrá zpráva na závěr

Milé překvapení připravila své pěstitelce Aleně Jestřebské z Bělotína tropická květina jménem nolina. Po jedenácti letech poprvé rozkvetla. Zvláštní je však tato kytka i svou nezvyklou výškou a velikostí listů. Jsou naprosto v rozporu s údaji v odborné literatuře. Dnes měří na výšku tři metry dvacet a do šířky zabírá plochu 180 centimetrů.

A ještě jedna: Rozsáhlé stavební úpravy probíhají v květnu v prostorách kolejiště železniční stanice Hranice na Moravě město. Po dokončení prací budou mít cestující snazší nastupování do vlaků, nyní se však rekonstrukce stanice neobejde bez výluk, které mohou zapříčinit zpoždění vlaků.

Ale když si počkáte, to bude nastupováníčko…