„Brzy ráno pršelo, tak jsme si mysleli, že letos bude návštěva menší, ale ani to tak nevypadá. Lidé chodí od rána a nosí pochoutky v podobě jablek, mrkve a suchého pečiva. My jsme na tento den koně připravili tak, že jsme je večer ani ráno nekrmili jádrem. V poledne i večer se s nimi projdeme,“ řekla členka Jezdeckého oddílu při Střední škole zemědělské v Přerově Monika Réznerová.

Návštěvníci si mohli hned u vstupu do areálu prohlédnout stejně jako v předchozích letech svatou rodinu zhotovenou ze slámy. Ve stájích pak čekalo na návštěvníky celkem čtyřiadvacet koní. Letos do chovu nepřibylo žádné hříbě, zato se podařilo vybudovat šest nových boxů.

Vycházka za zvířaty láká nejvíce mladé rodiny s malými dětmi.

„Přijeli jsme za příbuznými na svátky do Přerova z Prahy. Sem na zemědělskou školu jsme se dostali loni poprvé a tato akce se nám moc líbí. Hlavně děti jsou vždy nadšené. Městské děti přece jen nemají kontakt se zvířaty tak častý,“ svěřil se jeden z návštěvníků Jiří Holíček.

„My sem chodíme s dětmi už dvanáct let. Patří to už k takovému našemu vánočnímu rituálu,“ prozradila Eva Punčochářová z Přerova.

Jezdecký oddíl funguje při Střední škole zemědělské už od roku 1999. Koně slouží především k výuce studentům školy.

„Jedná se zejména o studenty maturitního oboru agropodnikání se zaměřením chovatel koní, jezdec a nového učebního oboru zemědělec – farmář: chovatel koní, jezdec,“ upřesnil ředitel školy Radovan Rašťák.

Škola své snahy v současné době soustřeďuje na modernizaci zázemí pro drobnochov a daří se jí také po letech obnovit chov prasat. Slaví jeden malý chovatelský úspěch.

„Začátkem prosince se nám narodilo čtrnáct selat,“ upřesnil ředitel Rašťák. Škola plánuje mimo jiné v příštím roce vybudovat nové dílny pro učební obor opravář zemědělských strojů. Ty mají vzniknout na místě bývalé odchovny prasat.

autor: Dagmar Rozkošná