Velikonoční salon si Přerované v minulosti spojovali s komorní atmosférou malého sálu Městského domu. Letos se pořadatelé rozhodli pro změnu.

„V Městském domě to mělo svůj půvab, ale takto je výstava přístupnější mnohem více lidem. Je situovaná směrem do ulice, aby kdokoliv, kdo prochází náměstím a chce si udělat pěkné odpoledne, na ni mohl zajít. Ukázky výroby vizovického pečiva, paličkování, práce s drátkem či zdobení kraslic jsme udělali tak, aby byly co nejvíce přístupné veřejnosti. Lidé tedy nemusejí vcházet dovnitř a spatří je hned u dveří. Každý den se snažíme představit některé z tradičních řemesel, která k Velikonocům patří,“ přiblížila ředitelka Střediska volného času Atlas a Bios Blanka Mašková.

Velikonoční výstava 2022 v Kokorách.
OBRAZEM: Velikonoční výstava v Kokorách zářila barvami. Podívejte se

Velikonoční salon se konal už minulý týden v prostorách Střediska volného času Atlas v Žižkově ulici a dorazila na něj bezmála tisícovka lidí - nejvíce návštěvníků bylo z mateřských a základních škol.

„Snažili jsme se tuto akci v našich prostorách pořádat i v době covidových omezení, i když to bylo po skupinkách náročnější. Zájem ze škol ale byl, protože to byla pro mnohé pozitivní změna v té nelehké době. V Městském domě se Velikonoční salon nekonal loni, ani předloni,“ podotkla.

Kolemjdoucí mohou ve výlohách spatřit nádherně zdobené kraslice - reliéfní, ale i děrované, perličkové nebo slámové. Za zhlédnutí stojí i paličkované výrobky či keramika s tématikou svátků jara.

„Jsou tady ale i tatary a všechny doprovodné věci, které k Velikonocům patří. Výstava potrvá až do 20. dubna, takže si ji mohou lidé prohlédnout i přes svátky,“ dodala ředitelka.

Čokoládový den v sobotu v Galerii Přerov
Čokoládový den bavil malé i velké. Podívejte se

Ukázku výroby vizovického pečiva předváděla ve středu na výstavě Ludmila Dohnalová, která se zabývá i zdobením kraslic. Výroba pečiva je podle ní časově náročná.

„Je to jen těsto z mouky a vody, které se ale hodinu zpracovává, pak nechá minimálně další hodinu odležet a peče se nejméně čtyři hodiny, někdy i celou noc. Pak se z těsta vyrábějí zvířátka - jsou to typické vizovické figurky, které mají svou symboliku. Dozdobené jsou látkou,“ popsala Lenka Dohnalová, která se lidové tvorbě věnuje už čtyřicet let.