„Můžeme to přirovnat k soutěži Miss – hodnotíme hlavně celkový exteriér, tedy míry, tvary a váhy,“ vysvětlil jeden z hodnotitelů Petr Koláček z Rožnova pod Radhoštěm.

Na králicích se konkrétně hodnotí tělo, ucho, hlava, srst a barva. „Maximum bodů je sto. Máme vzorník pro posuzování králíků v České republice a podle toho, jak moc se králík od popsaného ideálu liší, strháváme body,“ vysvětlil Koláček. Mláďata pak hodnotí jako ve škole na výborné, velmi dobré, ucházející a dostatečné. „Pokud má modelka na molu špatný účes, taky nebude mít takový úspěch. Stejně tak my králíkovi strhneme body, pokud nemá srst v kondici,“ dodal Koláček.

Chovatelé vystavují většinou v kolekci, která se skládá ze čtyř králíků. „Jezdím sem pravidelně, ale letos vystavuji poprvé. Žádného králíka neprodávám, chtěl jsem jen, aby mi hodnotitelé králíky ocenili a obodovali,“ vysvětlil jeden z vystavovatelů Zdeněk Škařupa ze Všechovic.

Kromě vystaveného zvířectva si připravili organizátoři i bohatý doprovodný program. „Máme pro návštěvníky připravenou bohatou tombolu. Počítal jsem ceny a máme jich více než jedenáct set,“ řekl ředitel Českého svazu chovatelů Malhotice Zdeněk Kobliha. Za lístek většina výherců dostala pytlík s některou ze zemědělských plodin, jako je kukuřice, hrách nebo obilí. Vyhrát se však dala i živá zvířata.

Na neděli měli organizátoři připravený speciální program. „Po Malhoticích jezdí kočár okružní jízdu, která vede i přes nově vysázenou alej stromů. K tomu tady hraje pan Stržínek z Opatovic na varhany,“ řekl Kobliha.

O víkendu výstavu navštívilo velké množství lidí. „Bydlím v Malhoticích a chodím sem skoro každý rok. Králíci jsou krásní, ale ještě raději mám morčata. Jedno už doma mám a chtěla bych vyhrát v tombole další, abych si mohla založit svůj chov,“ vysvětlila jedna z návštěvnic výstavy Lenka Koblihová.

Kromě králíků bylo na místě možné prohlédnout si různé druhy slepic a kohoutů, hus, holubů nebo andulek. „Drůbeže je letos o něco méně než v minulých letech, v tom je teď útlum, jinak výborná je situace u holubů,“ zhodnotil Kobliha.

Malhotický svaz chovatelů organizuje výstavy za pomoci dotací z kraje, podpory mikroregionu a hlavně ochotě místních. „Musí to hlavně bavit,“ dodal Kobliha. Podle něj jim s přípravami hodně pomáhají i místní hasiči.

Petra Andrýsková