Výsledky krajských voleb můžete ON-LINE sledovat ZDE

Výsledky voleb do Senátu - Šumpersko ZDE

Výsledky voleb do Senátu - Prostějovsko ZDE

21:15 Český statistický úřad hlásí sto procent zpracovaných volebních okrsků. Zde jsou výsledky voleb do zastupitelstva Olomouckého kraje u stran, které se dostaly nad potřebnou pětiprocentní hranici:

1. ČSSD: 26,7 % (47 238 hlasů)

2. KSČM: 22,82 % (40 379 hlasů)

3. Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty: 11 % (19 459 hlasů)

4. ODS: 10,91 % (19 308 hlasů)

5. TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj: 6,16 % (10 905 hlasů)

6. NEZÁVISLÍ získali 4,95 % a do zastupitelstva se nedostali

55 křesel v zastupitelstvi bude rozděleno takto:

ČSSD – 19, KSČM – 16, Koalice pro OK – 8, ODS – 8, TOP 09 a Starostové – 4

V kraji se hlasovalo v 925 okrscích. Voličů bylo 524 013, vydaných obálek 186 914, což je účast 35,67 %. Platných hlasů bylo 94,92 %.

21:00 Lídr Koalice pro Ol. kr. komentuje výsledky voleb

Nadšení z výsledků krajských voleb rozhodně neskrývá jednička kandidátky Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty (KDU-ČSL a Strany zelených) Marian Jurečka.

„Chtěl bych poděkovat všem voličům. To, že jsme předběhli ODS o něčem svědčí," řekl po zveřejnění volebních výsledků lídr jmenovaného politického uskupení.

Osm mandátů získali členové KDU-ČSL. Podle Jurečky bude strana i přes tento fakt prosazovat společný program, na němž se lidovci shodli s koaličními partnery ze Strany zelených.

19:25 Sociální demokracie slaví, koalici s komunisty se nebrání

Guláš, grilovaná kuřata, pivo, víno i štamprle. Oslavy, které přinášejí volební výsledky jsou v sídle České strany sociálně demokratické (ČSSD) v Panské ulici v Olomouci slyšet už při příchodu a atmosféra je zde oproti zázemí Občanské demokratické strany o poznání veselejší. Vítězství v krajských volbách zde sledovalo kolem třiceti lidí. Lídr kandidátky neskrývá svou radost.

„Tyto volby byly referendem proti Nečasově vládě. Čekali jsme mírně lepší výsledek, ale i tak jsme velice spokojeni. Vítězství levice je odrazem celospolečenské poptávky," sdělil Jiří Rozbořil, jednička kandidátky ČSSD. Zároveň přiznal, že se nebrání vstoupit do koalice i s KSČM.

„Zítra ve dvě hodiny máme klub zastupitelů, ten rozhodne o dalším postupu. Vyjednávat začneme v pondělí a chceme jednat se všemi politickými stranami, které se dostali do zastupitelstva, a to víceméně sestupně," sdělil Rozbořil.

Jméno stávajícího hejtmana Martina Tesaříka, který letošními volbami končí ve funkci prvního muže hejtmanství, figurovalo na volebním lístku na dvanáctém místě. Voliči jej však vykroužkovali a v celkovém součtu obsadil těsně druhou pozici za lídrem Rozbořilem.

„Čekal jsem, že přeskočí i mě. Je to logické, protože je dvacet let v komunální politice, je hejtmanem a obecně známý," přiznal Rozbořil. Martin Tesařík svůj úsěch přičítá práci své a jeho kolegů. „Beru to jako ocenění své práce a koalice. Jsem za to velice rád. Chci poděkovat ale za všechny hlasy, které získala sociální demokracie v Olomouckém kraji," doplnil Martin Tesařík, který kromě hejtmana zastává funkci senátora.

19:10 Sečteno 99,8% hlasů

Neoficiální výsledky voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje

1. ČSSD 26,6%
2. KSČM 22,8%
3. Koalice pro Ol. kraj 11%
4. ODS 10,9%
5. TOP09 6,1%
6. Nezávislí 4,96%

Na Přerovsku získali nejvíce hlasů komunisté (25,8%), druhá ČSSD nasbírala 24,6% hlasů.

18:33 Do druhého kola senátních voleb za Šumperk postoupili Miloslav Vlček (ČSSD) a Zdeněk Brož (KDU-ČSL).

18:20 předběžné rozdělení mandátů v Zastupitelstvu Olomouckého kraje

ČSSD by získala 19 mandátů, KSČM by obsadila křesel 16. ODS by se musela spokojit s 8 mandáty, stejný počet by dostala Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty. TOP 09 a Starostové by měli čtyři zastupitele.

Předběžné rozdělení mandátů v zastupitelstvu Olomouckého kraje

18.00 – Alexander Černý z KSČM komentuje téměř konečné výsledky

Silné vyjádření podpory KSČM připisuje lídr kandidátky pro Olomoucký kraj Alexander Černý současné politické situaci.

„Odráží to celkový stav ve společnosti. Jsem rád, že protestní hlasy se přerozdělily a připadly nám a ne krajní pravici. Příklon k levici v krajských volbách, a tím myslím ČSSD i KSČM, je jednoznačným signálem vypovídajícím o nespokojenosti občanů s celostátní politikou, protože to nejde oddělit," komentoval Černý výsledky, které se blížily definitivní podobě. Zároveň uvedl, že je připraven rezignovat na své místo v poslanecké sněmovně. Jednání o koalici předjímat nechtěl.

„Pokud zvítězí ČSSD, bude na nich, aby zahájili diskuzi," dodal Alexander Černý.

17:55  Do druhého kola senátních voleb za Prostějov postoupili Božena Sekaninová (ČSSD) a Jaroslav Šlambor (KSČM).

17:45 sečteno 90% hlasů

1. ČSSD 24%
2. KSČM 23%
3. Koalice pro Ol. kraj 11%
4. ODS 11%
5. TOP09 6%

Komunisté zatím vedou na Přerovsku, o jedno procento tam předstihli ČSSD.

17.10 Olomoucká ODS vylučuje spolupráci s KSČM

V olomouckém štábu ODS je stále patrné napětí a nervozita. Přítomní se posilňují chlebíčky a řízky, pijí víno. Průběžné výsledky jim však k chuti nepřejí.

„Čekali jsme větší úspěch, stále ale nejsou sečteny všechny hlasy. Ovšem to, že jsem dostala přes dvacet procent preferenčních hlasů, mě motivuje a posouvá dál," řekla Markéta Záleská.

Pokles důvěry voličů zatím komentovat nechtěla. „Je to nicméně vzkaz všem pravicovým politikům, aby se zamysleli nad svou prací," sdělila Záleská. Jak dodala, spolupráci s KSČM její strana vylučuje.

16.45

Lídr TOP09 Bořivoj Šarapatka komentuje průběžné výsledky: „Čekali jsme kolem deseti procent, ale zatím to komentovat více nechceme. Spolupráci s KSČM nebo ČSSD každopádně odmítáme a půjdeme do konstruktivní opozice," řekl poslanec a jednička kandidátky Šarapatka.

16:50

Senátní volby na Šumpersku - 1.kolo - po sečtení poloviny hlasů

1. Miloslav Vlček (ČSSD) 24%
2. Zdeněk Brož (KDU-ČSL) 22%
3. František Menscner (KSČM) 21%

Senátní volby na Prostějovsku - 1.kolo - po sečtení 65 %hlasů

1. Božena Sekaninová (ČSSD) 42%
2. Jaroslav Šlambor (KSČM) 20%

16:20 - sečteny téměř dvě třetiny hlasů. V Olomouckém kraji stále vede ČSSD těsně před KSČM.

Komunisté jsou první na Šumpersku a Přerovsku.

Výsledky po sečtení 60% hlasů - Ol. kraj

1. ČSSD 26%
2. KSČM 23%
3. Koalice pro Ol. kraj 11%
4. ODS 11%
5. TOP09 6%

15:50 - Po sečtení třetiny hlasů

1. ČSSD 26%
2. KSČM 24%
3. Koalice pro Ol. kraj 12%
4. ODS 11%
5. TOP09 6%

15:30 - Po sečtení 15 procent hlasů především z malých okrsků vede zatím ve volbách do olomouckého krajského zastupitelstva KSČM se ziskem 27%, druhá je ČSSD s 24%, třetí Koalice pro Ol. kraj s 12%, následována ODS s 9%.
Učast je zatím spočítána na 34%.

14:48 - Nejrychleji v celé ČR měli letos sečteny výsledky krajských voleb v jednom z okrsků v Moravském Berouně na Olomoucku. Na volebním serveru se objevily 24 minut po uzavření volebních místností.

Krajské zastupitele si přišlo vybrat 22 z 94 oprávněných voličů, volební účast tedy byla zhruba 23 procent. V okrsku jasně zvítězila KSČM s 50 procenty odevzdaných hlasů před Moravany s 13,6 procenta. O třetí místo se dělí ODS a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty s devíti procenty.

14:00 volební místnosti se zavřely
Začalo počítání hlasů, konečné výsledky krajských voleb by měly být známy v sobotu v noci.

Účast na Přerovsku byla podobná jako loni

Úderem druhé hodiny odpoledne se v sobotu zavřely volební místnosti a členové okrskových komisí začali s přepočítáváním hlasů. Podle předběžného odhadu byl na Přerovsku o krajské volby zhruba stejný zájem jako před čtyřmi lety. Zatímco ale v pátek si našli cestu k urnám hlavně senioři, soboty využila k rozhodování o složení krajského zastupitelstva převážně mladší generace.

„Z celkového počtu 667 dorazilo 249 voličů, účast jsme tedy měli solidní – 37, 3 procent. V pátek byl zájem o něco větší a přišlo přes sto čtyřicet lidí, v sobotu jich už bylo o něco méně," bilancovala krátce před uzavřením volební místnosti předsedkyně okrskové komise v Lešetínské ulici v Přerově Denisa Smetanová.

Pokud se dalo něco z letošní účasti vyčíst, pak to byl věk voličů. „Překvapil nás velký zájem těch nejstarších, přicházely i ročníky dvacet pět nebo třicet. Naproti tomu mladých lidí bylo daleko méně," doplnila jiná členka komise.

V okrsku prý nezaznamenali vážnější problémy.

„Jen jeden pán z roztržitosti vyhodil do koše obálku i s občanským průkazem, takže jsme mu ji pak pomáhali hledat," přiblížila.

Členové komise po druhé hodině odpoledne vysypali všechny obálky z urny a začali přepočítávat hlasy. „Rozdělíme je na platné a neplatné, nejvíce času nám ale zabere posuzování preferencí kandidátů," nastínila Denisa Smetanová.

Slušnou účast voličů zaznamenali i v ostatních okrscích v Přerově.

„Půl hodiny před uzavřením místnosti jsme měli 35,5 procent," řekla Petra Strnadová, členka komise v ulici Za mlýnem.

V některých obcích na Přerovsku si mohli lidé zvolit také nového senátora. Spadají totiž pod prostějovský volební obvod číslo. Týkalo se to například Kojetína a okolních obcí, Tovačova, Troubek nebo Brodku u Přerova.

Například v Měrovicích nad Hanou na Kojetínsku, kde zápasí s vysokou nezaměstnaností, si pochvalovali, že zájem lidí předčil očekávání. Ne každý, kdo šel ke krajským volbám, měl ale chuť i na ty senátní.

„Zatímo u krajských jsme měli účast 27,7 procent, u senátních byla o něco menší – 26,9 procent. S komunálními se to ale nedá srovnat. Když se volí ve vesnici starosta, přijdou skoro všichni," řekla předsedkyně komise Ludmila Kalousová.

Podle odhadů Českého statistického úřadu by měly být výsledky známy ve večerních hodinách.

„Před čtyřmi lety byl Senát zpracovaný tak kolem deváté hodiny večer, krajské zastupitelstvo o hodinu později. Vše bude záležet na tom, jak rychle se jednotlivé okrsky spočítají," řekl Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu. Podle něj může někdy celkové výsledky zbrzdit jediný špatně zpracovaný okrsek.