Přestože se plánovaný prvomájový pochod neonacistů konat nebude, přinutil radní uvažovat o preventivních opatřeních, která by mohla předcházet konfliktům při podobných akcích.
„Pokud by se nám nepodařilo pochod neonacistů přímo zakázat, snažili bychom se alespoň ovlivnit jeho trasu,“ vysvětlil primátor města Martin Novotný. „Rozhodně jsme nechtěli, aby průvod skončil na Horním náměstí, kde se právě na 1. máje bude konat jiný program. Trasu jsme chtěli odklonit kolem letadla. Naštěstí všechno dopadlo jinak a pořadatelé pochod sami odvolali,“ dodal.
Setkání Dělnické strany, které je naplánováno na sobotu 16. května, je oficiální a povolená akce. I tu však budou přísně monitorovat bezpečnostní složky. „Samotný mítink zakazovat nabudeme,“ poznamenal primátor.
Doplnil, že na hladký průběh setkání budou dohlížet městští i státní policisté. „Zatím je předčasné mluvit o bezpečnostních opatřeních, podrobné informace ještě nemáme. Rozhodně se však akce v součinnosti s Policií České republiky zúčastníme,“ uvedla mluvčí městských strážníků Lenka Prošková.
Dělnická strana představí v Olomouci program na volby do Europarlamentu. „Budeme rozdávat letáky, noviny, na náměstí zazní i projevy se stranickou ideologií,“ řekl předseda DS Tomáš Vandas.
Očekává, že na náměstí by mohla dorazit zhruba stovka lidí. „To je taková průměrná návštěvnost,“ vysvětlil. Vzpomněl si také na loňské setkání Dělnické strany v Olomouci, kdy občané podle něj přijímali program více než kladně.
„Získáváme čím dál větší popularitu, pro spoustu lidí představujeme naději na změnu,“ podotkl Vandas. Dělnická strana je pro mnohé lidi trnem v oku a s její ideologií se neztotožňují. Akcí DS se pravidelně účastní přívrženci Autonomních nacionalistů a neonacistického hnutí Národní odpor. Podle odborníků z ministerstva vnitra se Dělnická strana chová protiústavně.
„V každé společnosti se najdou lidé, kteří se uchylují k nejjednodušším řešením, tedy k extrémním a radikálním,“ vysvětlil olomoucký politolog Pavel Šaradin.
Podle něj strana dokonale rafinovaně vykrývá volné místo na trhu a využívá současné ekonomické a sociální situace. „Můžeme čekat, že útoky proti nám budou pokračovat, ba co víc, budou se stupňovat. My však odpovíme po svém. Nejlepší obranou je útok! To je naše heslo, kterého se budeme držet,“ vyjádřil svůj postoj Vandas v posledním čísle stranických dělnických listů.
Dělnická strana je radikální, krajně pravicová nacionalisticky orientované politické hnutí, které vzniklo v lednu 2003. Ve svém programu navrhuje například zrušení všech podpor pro přistěhovalce a nebo zákaz homosexuálních sňatků. Chce také zavést určování národnosti obyvatel a jejího následného potvrzení do rodného listu a občanského průkazu. Po České republice požaduje vystoupení z Evropské unie aNATO. Policie má podezření, že je DS propojena s neonacistickými organizacemi. Strana je běžně označována jako extremistická a ultrapravicová. Ministr vnitra Ivan Langer podal vloni návrh na rozpuštění DS. V březnu však byl jeho návrh Nejvyšším soudem zamítnut.