Peněžní prostředky ve výši pěti milionů korun dá kraj obcím na odstraňování následků povodní a hasičům na opravy techniky či na náhrady mezd.

Zastupitelstvo tak rozhodlo, protože obce mohou žádat peníze na škody od státu, ale na finance budou muset nějaký čas čekat. Dotaci kraj poskytne ihned.

„Krizovou situaci v Olomouckém kraji jsme začali řešit po prvním oznámení o záplavách, které přišlo z Hranic. Bleskové povodně zasáhly osmnáct obcí. Aktuálně probíhá druhá etapa, kdy se vše musí uklízet, opravovat a uvádět do provozu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.

Na místě je humanitární pomoc, na tři sta vysoušečů, hasiči i policie, aby nedocházelo ke krádežím. Kraj se rozhodl zasaženým oblastem dát pětimilionovou dotaci.

„Obcím musíme poskytnout peníze, které jsou určeny přímo do jejich rozpočtu, aby je mohly využít na základní práce při odstraňování následků povodní. Finance jsou na pohonné hmoty dobrovolným hasičům, na opravu techniky, na čistící a dezinfekční prostředky, hygienické potřeby, občerstvení či náhradu mezd dobrovolným hasičům. Ti mají normální zaměstnání a pomáhají i v pracovní době a zaměstnavatel může žádat náhradu,“ uvedl Tesařík.

Kraj také prodloužil stav nebezpečí. Původně jej vedení vyhlásilo do 30. června, nyní platí až do 15. července. „Rozhodli jsme se tak, protože to umožní využít armádu delší dobu, budeme mít také více času na sčítání škod,“ vysvětlil hejtman.

Stát v pondělí 29. června schválil 54 milionů na náhradu škod zasaženým obcím. Z celkového objemu přidělil Olomouckému kraji 12 milionů. Podle hejtmana však pomoc kraje bude mnohem rychlejší a na jiné účely.

Půjde na nutné práce a odstraňování škod. „Na peníze od státu si budou muset obce počkat, kdežto ty naše můžeme ihned poslat na účty a můžou je využít na základní věci, které jsou v tuto chvíli potřeba,“ podotkl hejtman.

Nejvyšší částku, a to 400 tisíc korun, získá městys Hustopeče nad Bečvou. „Hustopeče se vymykají svou velikostí a rozsahem poškození, proto jsme se rozhodli poskytnout jim nejvíce peněz,“ uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za finance Ivan Kosatík.

Kraj vyčlenil také sedm set tisíc korun pro profesionální hasiče, kteří zásahy při povodních řídili. Rovněž vytvořil informační linky pro oblast Jesenicka. Lidé mohou nabízet humanitární pomoc na telefonním čísle 777 604 623 nebo se informovat o aktuální situaci na čísle 724 186 926.