Zatímco nyní zdravotníci poplatky v podstatě nevybírají, od ledna pacient sumu zaplatí a teprve pak může požádat o poskytnutí daru ve stejné výši.

„Postup bude jiný než dosud. Dnes je to tak, že pacient v krajských zařízeních přijde a má-li vůli, podepíše a vyplní návrh darovací smlouvy a my za něj regulační poplatek uhradíme. Od Nového roku pacient poplatek zaplatí, nechá si vystavit účetní doklad, ten odešle na krajský úřad a my mu jej proplatíme formou, kterou si občan zvolí, na účet nebo složenkou,“ popisoval změnu vicehejtman Michael Fischer (ČSSD).

Ve zdravotnických zařízeních budou podle vicehejtmana informační letáky a plakáty od prvního ledna, aby lidé věděli, jakým způsobem mají postupovat.

Kraj proplácí regulační poplatky pouze v některých nemocnicích – Prostějov, Šternberk a Přerov a dalších krajem zřizovaných zdravotnických subjektech.

ČSSD totiž ve volbách slíbila, že na půdě parlamentu prosadí placení regulačních poplatků ve zdravotnictví, což se zatím podařilo u dětí.

Proti tomu, že se někde proplácejí a jinde ne, se ozvali v Olomouckém kraji jako první lékárníci. Poukazovali na nerovnou konkurenci a diskriminaci zákazníků. Nelíbí se jim, že kraj chce pokračovat.

„Pořád to bude zvýhodňování někoho a ještě k tomu za veřejné peníze. Toto není řešení. V důsledku jsou znevýhodňování pacienti, kteří nemají možnost dojet do lékárny, kde jsou poplatky propláceny,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Kraj letos vyčlenil v rozpočtu na úhradu regulačních poplatků padesát milionů korun. Během roku však částku v rámci úsporných opatření snížil na sedmatřicet milionů, z nichž do října lidem na poplatcích vrátil bezmála devětadvacet milionů.

„Zbývá ještě listopad a prosinec. Podle propočtů to vyjde na těsno,“ informoval náměstek hejtmana Michael Fischer.

Na rok 2010 plánuje Olomoucký kraj na poplatky 40 milionů korun.

Lucie Bukvová, Daniela Tauberová