Ten vyčlenil na obnovu památek a na kulturu celkovou částku na 32,5 milionu korun. V přerovském regionu se tak díky dotacím kraje podaří provést některé zásadní opravy, na něž už starostové měst a obcí čekají delší dobu.

Kraj přispěje částkou 500 tisíc korun na zrestaurování západního křídla zámku v Hustopečích nad Bečvou.

Tuto renesanční památku městys postupně obnovuje už od roku 2001, kdy ji získal do svého vlastnictví. Oprava si přitom vyžádá celkové náklady ve výši 1 milion 173 tisíc korun.

„Jsme velice rádi, že se nám podařilo i letos získat finanční prostředky na opravu zámku. O podporu žádáme každým rokem. Letos budou tyto prostředky konkrétně věnovány na dokončení oprav sgrafitové fasády západního křídla. Práce se rozjedou na jaře, jakmile to speciální technologii umožní počasí,“ řekla starostka Hustupeč nad Bečvou Júlia Vozáková.

Další příspěvek získá město Lipník nad Bečvou. Ten je určen na opravu střechy tamní radnice. „Město přijde rekonstrukce na 1 milion 843 tisíc a dotace kraje je 420 tisíc,“ upřesnil náměstek olomouckého hejtmana a zároveň přerovský radní Radovan Rašťák (ČSSD).

Kraj podpoří i stavební úpravy na zámku ve Všechovicích, a to částkou půl milionu korun. Plánovaná výměna oken a dveří si přitom vyžádá náklady ve výši 1 milion 679 tisíc korun. Radovat se z nově obnoveného interiéru prvního patra, nových omítek a podlah mohou i na zámku v Tovačově. Olomoucký kraj totiž na tuto akci přispěje 300 tisíci.

Nového dřevěného schodiště se dočká i zámek v Dřevohosticích. Z celkových nákladů 450 tisíc korun totiž kraj uhradí téměř polovinu – a to 220 tisíc. „Loni se nám díky dotaci podařilo zrestaurovat ochoz zámecké věže – takzvané kamenné balustrády. Letos nás čeká generální oprava zchátralého schodiště, které nám celkově zpřístupní věž, a tím nabídneme návštěvníkům zámku krásný pohled na Dřevohostice a široké okolí Záhoří,“ popsal plánovanou investici místostarosta Dřevohostic Petr Dostál.

Významně přispěje kraj i na pořádání tradičního Československého jazzového festivalu, která se koná každoročně na podzim v Přerově. Na několikadenní přehlídku jazzové muziky půjde částka 500 tisíc korun.

Dagmar Rozkošná a Petra Poláková-Uvírová