Výstava, která potrvá až do září, bude slavnostně zahájena vernisáží v pátek 12. června v 18 hodin na terase kulturního domu Echo.

Letošní ročník slibuje změny. „Chci otevřít Kovu ve městě na prahu jeho druhé dekády nové možnosti," uvedla kurátorka výstavy Marcela Kleckerová.

„Výstavy již nebudou prezentovat pouze produkty uměleckého kovářství, ale budou více zaměřeny na sochařství, konkrétně na sochařství v kovu s možností kombinace s dalšími materiály, například kamenem, dřevem nebo sklem," doplnila.

V budoucnu plánuje navázat spolupráci se sochaři a výtvarníky, působícími také v akademické sféře, s výtvarnými ateliéry uměleckoprůmys­lových středních a vysokých škol.

Exponátů bude v letošním roce o poznání méně – pouze deset, zato ale velikosti XXL.

„Množství takových monumentů, které naše malé historické město může pojmout, je omezené. Přímo v ulicích centra, na náměstí, za kulturním domem Echo a na zámeckém nádvoří představí své impozantní sochy dva mladí uznávaní umělci Lukáš Rais a Jakub Flejšar," řekla Blanka Prudilová, manažerka výstava.

Oba jsou absolventy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studovali v ateliéru sochařství pod vedením profesora Jiřího Beránka. Pro jednoho jsou typické oblé tvary, pro druhého hranaté.

Veřejnosti bude k dispozici od 12. června tištěný průvodce výstavou s mapkou rozmístění exponátů a anketní lístky, součástí jedenáctého Kovu ve městě bude opět divácké hlasování o nejoblíbenějším exponátu.

„Účastníci ankety budou odměněni drobným propagačním předmětem, tři vylosovaní výherci obdrží hodnotné ceny," dodala Blanka Prudilová s tím, že informace i tištěné materiály k výstavě budou k dispozici v Turistickém informačním centru a v galerii Konírna.