Aktivity, kterými se radnice snaží historického město zviditelnit, zároveň obohatit místní obyvatele, našly odezvu.

Exteriérová výstava Kov ve městě, poznávací hra s názvem Lipenský okruh anebo cyklobus Bečva – hlavní taháky, které o letošních prázdninách úspěšně přivádějí do Lipníku nad Bečvou návštěvníky.

„Cyklobus, který se zkouší od června do konce srpna letos poprvé, to byl moc dobrý nápad. Odezva je mimořádná. Bohužel zájemci jsou často zklamaní, že už není místo," reagovala Jana Březovská z Turistického informačního centra Lipníku nad Bečvou.

„Hojně jej využívají i místní obyvatelé a lidé z okolí. Byl to výborný nápad," podotkla.Výstava Kov ve městě v Lipníku

Kov ve městě

Lidem se líbí i Kov ve městě. Umělecká díla zasazuje přímo do historického města a lipenských zahrad.

„Kovářské plastiky ve městě, přímo v zeleni, je to zajímavé a má to atmosféru. Zaujala mě střešní zahrada," hodnotila koncepci Monika Petrová z Prahy, která spojila návštěvu Lipníka s pobytem u rodiny v Olomouci.

„Mám ráda umělecké kovářství, znám Hefaiston a svým způsobem ho propojit s městem, to je moc pěkné," chválila.

Během výstavy mohou lidé hlasovat o nejoblíbenější exponát ročníku. Anketní lístky jsou v turistickém informačním centru na náměstí a v galerii Konírna.

„Zájem je. Ti, kteří se zúčastní, dostávají magnetku připomínající vítězný exponát z loňského ročníku – křeslo," uvedla Jana Březovská.

Lipenský okruh

Stejně tak Lipenský okruh, který zábavnou a zároveň naučnou formou provádí návštěvníky po nejdůležitějších místech, má ohlas.

„Obyčejnou procházku mění v dobrodružství," poznamenala Březovska. Největší atrakcí tradičního svátku uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýně je pozorovat mistry černého cechu přímo při práci. Na Hefaiston zavítaly téměř čtyři stovky kovářů z celého světa (na snímku zástupci Itálie, Francie a České republiky)

„O prázdninách se to velmi chytlo, děti i dospělí jsou nadšeni. Baví je to. Jsme moc rádi," dodala. Sympatie návštěvníků vůči letním aktivitám ve městě může doložit nejen narůstajícím počtem lidí, kteří přicházejí do turistického centra, ale i pochvalami v návštěvní knize.

Radnici odezva těší.

„Už teď víme, že anketní lístky v letošním ročníku Kovu ve městě jdou docela na dračku," poznamenala Blanka Prudilová z Odboru školství a kultury Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou.

„Zpětná vazba, co se lidem líbí, je pro nás velmi důležitá. Abychom další ročníky utvářeli i s ohledem na vkus návštěvníků," dodala k úspěšnému projektu, jehož hlavní duší je bývalá kastelánka Helfštýna Marcela Kleckerová.

I když turistická sezóna ještě neskončila, Lipničtí už nyní přemýšlejí nad příštím létem.

„Lipenský okruh rozšíříme ještě o jedno stanoviště. Stejně tak Kov ve městě se už rodí, jeho pojetí bude hodně zajímavé," naznačila Blanka Prudilová.

„Z majetkového hlediska to ještě není úplně dojednané, proto zatím nebudu konkrétnější," objasnila, proč zatím dělá tajnosti.

Snah o zatraktivnění města si všímají i místní podnikatelé. Cení je hlavně ti, kteří podnikají v cestovním ruchu.

„Pomineme-li Hefaiston, kdy máme měsíc dopředu plno, vidíme, že se turisté ptají na konkrétní věci a my těm, kteří nevědí, můžeme doporučit prohlídku Kovu ve městě, cyklobus. Je to znát, že se snaží," uvedla recepční penzionu Z Zámecké zahrady Lucie Keclíková.

„Jako obyvatelka města jsem za snahy o podporu turistického ruchu a zatraktivnění města ráda," reagovala spolumajitelka Prvního soukromého pivovaru společenského Libuše Adámková.

„Jestli kvůli tomu chodí více lidí na pivo a jídlo, to nemohu vyhodnotit. Sleduji především to, jestli jim pivo a jídlo chutná a aby se k nám rádi vraceli. Jestli je k nám přivede i zájem o Lipník je jenom dobře," uzavřela podnikatelka.

Tip Deníku

Co musíte vidět v Lipníku?

Synagogu v nejjižnější části Pernštejnské ulice z počátku 16. století, jedna z nejcennějších synagogálních staveb ve střední Evropě. Je to nejstarší synagoga na Moravě a po Staronové synagoze v Praze druhá nejstarší v Čechách. Stavba sevřená zdmi bývalých hradeb dnes slouží jako modlitebna Církve československé a společně s dalšími místy ji můžete navštívit při prohlídkách s průvodcem.