Lidé tentokrát nenajdou kovaná díla na volném prostranství Masarykova náměstí, ale ve výlohách obchodů.

Přírodní koupaliště Jadran v Oseku nad Bečvou. Ilustrační foto
K oseckému Jadranu bude zákaz vjezdu, práce tam potrvají celé léto

„Tento rok se mohou návštěvníci aktivně zapojit do výstavy a hledat, kam jsme díla umístili. Sochy jsme instalovali do výkladních skříní tak, aby tematicky ladily se samotným obchodem,“ uvedl kurátor výstavy Jan Lauro. Zájemci tak mohou najít třeba kovové slepice za sklem zverimexu nebo sochu injekční stříkačky v lékárně.

Výstava se koná už po osmnácté. „Jsem moc rád, když vidím, kolik lidí i přes velké horko na vernisáž přišlo. Doufám, že se tradice Kovu ve městě udrží minimálně dalších osmnáct let,“ přál si starosta Miloslav Přikryl.

Spolu s výstavou představilo vedení města i Mendelovu lavičku, která připomíná odkaz Johanna Gregora Mendela, jenž v Lipníku část života pobýval.

„Je pro mě velká čest vytvořit pro město kovovou plastiku. Lavička vychází z druhého Mendelova zákona o segregaci. Představuje tedy čtyři plody, z nichž jeden má jinou barvu,“ sdělil autor lavičky Lukáš Dvorský.

Na vernisáž zavítal i kovář Matěj Bureš, který návštěvníkům předvedl svou práci. S jeho pomocí si pak mohli zájemci řemeslo zkusit a něco si vyrobit. Příchozí si mohli poslechnout i hudební doprovod v podání zpěváka a kytaristy Marka Soldáka. Lidé mohou až do konce září hlasovat pro svůj nejoblíbenější exponát a vyhrát tak i věcné ceny. 

Veronika Vojáčková