Před 250 lety, přesně v roce 1792, byl kostel svaté Marie Magdalény v Předmostí přestavěn. Původní věž stála z boku a padala, a tak se tenkrát farníci rozhodli ji shodit a postavit úplně novou, která je na kostele dodnes. Také celou budovu protáhli.

„Oslavy renovací jsme spojili s hody. V pátek 22. července byl svátek svaté Marie Magdaleny, takže v tento den program odstartoval. Slavnostně jsme rozpohybovali také hodiny na kostele, které po dlouhých pětatřiceti letech znovu fungují,“ uvedl farník a přerovský radní Tomáš Dostal.

Na oslavu výročí přestavby kostela pozvali organizátoři také kněží, kteří zdejší farností prošli.

„Vydali jsme publikaci, ve které je seznam kněžích, kteří se zde narodili - jsou celkem čtyři. Dalších pětačtyřicet kostelem prošlo v posledních třiceti letech,“ upřesnil s tím, že na oslavu výročí byly vyrobeny speciální hrníčky se siluetou kostela.

V sobotu proběhla i dražba hodinových ručiček, které na kostele dosud byly, a lidé se do ní aktivně zapojili. Úspěšně je nakonec vydražil rodák z Předmostí, který sbírá různé artefakty, pocházející z této místní části. Odpoledne požehnal kostelním hodinám děkan přerovské farnosti Josef Rosenberg, a poté byly slavnostně uvedeny do provozu.

Nedělní program zahájila hodová Mše svatá, lidé si ale užili také posezení s občerstvením a dechovkou nebo divadlo Víti Marčíka. Další akce kostel plánuje i na konec záři během oslav svatého Václava. Pak se mohou lidé těšit i na program v období Dušiček a adventu. (vev)