Pro Přerovsko je toto téma aktuální - děti se totiž po týdnu jarních prázdnin vrátily zpět do škol. Ředitelé na webových stránkách škol zveřejnili, jak mají lidé postupovat.

„Kolegyně a kolegové, žákyně a žáci, pokud jste pobývali v době jarních prázdnin v Itálii nebo dalších zasažených oblastech koronavirem, kontaktujte neprodleně Krajskou hygienickou stanici, případně obvodního lékaře. V žádném případě nechoďte zítra do školy. Využijte možnosti čtrnáctidenní karantény.“

Tuto informaci našli o víkendu na webu studenti Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově.

Koronavirus, ilustrační foto
V Olomouckém kraji aktuálně není podezření na Covid-19

Podle ředitelky Romany Studýnkové se z Itálie a dalších zemí, ve kterých byla potvrzena nákaza, vrátilo deset studentů a pět vyučujících.

„Ani jeden z nich se ale nevrátil z oblastí, zasažených koronavirem. Pokud se rodiče rozhodnou, že jejich dítě zůstane doma, tak to respektujeme. Nemá smysl nic podcenit, školu navštěvuje přes 800 žáků. Opatření je hlavně preventivního rázu,“ řekla.

Vedení gymnázia nyní řeší i kontakty s partnerskými školami v Itálii, kam měli vycestovat studenti.

„Jedna je poblíž Neapole a až do 6. března mají školu zavřenou, protože jsou všichni v karanténě. Takže zvažujeme, co dál, a zda pobyt našich studentů v Itálii nezrušíme,“ dodala.

Letiště Brno 26.2.2020 - přílet letadla z Bergama v Itálii
Koronavirus: Dopravce ruší autobusové linky. Univerzita zastavuje výuku

Dvoutýdenní karanténa

Informace pro studenty se objevily i na stránkách Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.

„Rodiče se nás ptají, jak postupovat. Měli jsme poradu s pedagogy a vydal jsem doporučení, že kdo se necítí dobře a přicestoval ze zemí, kde se nákaza vyskytla, ať raději do školy nechodí. Lidé by měli sledovat svůj zdravotní stav a v případě zhoršení telefonicky kontaktovat lékaře nebo epidemiologické pracoviště Krajské hygienické stanice. V současné době nepředpokládáme změnu organizace výuky,“ uvedl ředitel gymnázia Jan Raška.

Cestující z italského Bergama po příletu na brněnské letiště. Ilustrační foto
Jak se chránit proti nákaze koronavirem? Lidé by měli dodržovat tato pravidla

Na dětské lékaře se lidé většinou obracejí telefonicky, čekárny nepraskají ve švech.

„Pokud byli lidé s dětmi v inkriminované oblasti, platí pro ně dvoutýdenní karanténa,“ upřesnila dětská lékařka z Přerova Dagmar Hlavičková.

Jakub Jüngling odešel z Londýna a otevřel si v Přerově veganskou kavárnu
Veganská kavárna v Přerově? Nabízím, nechci kázat, říká "navrátilec" z Londýna

Lékaři směřují dotazy rodičů přímo na Krajskou hygienickou stanici v Olomouci, která má nejčerstvější informace.

„Postup jsme zveřejnili už v sobotu na našich webových stránkách a vylepili jsme tyto informace i na dveřích naší školy. Zatím se na mě obrátil pouze tatínek jednoho dítěte,“ doplnila ředitelka Základní školy Trávník v Přerově Kamila Burianová. Tuto školu navštěvuje ve městě nejvíce dětí.

Online reportáž

Informace od krajských hygieniků:

Co dělat, pokud jste přicestovali z Itálie, z následujících míst:

Region: Lombardie - pouze těchto následujících deset zasažených obcí v Lombardii - Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo a San Fiorano)

Region: Veneto - pouze Vo' Euganeo

nebo pokud jste byli v těsném kontaktu s potvrzeným případem onemocnění novým koronavirem.

1. Kontaktujte telefonicky pracoviště protiepidemického odboru místně příslušné krajské hygienické stanice, které rozhodne o náležitých protiepidemických opatřeních včetně případné karantény.

V Olomouckém kraji www.khsolc.cz

Telefonní kontakty na protiepidemická oddělení v kraji:

okres Olomouc: 585 719 111 kl. 231, 234, 248, 254, 255, 256

okres Přerov: 581 283 111, kl. 215, 217, 223, 226

okres Šumperk: 583 301 500, kl. 506, 493, 496, 491, 492

okres Jeseník: 584 411 108

okres Prostějov: 582 305 760, kl. 765, 767, 768

2. Po celou inkubační dobu, tedy 14 dní od příjezdu z oblasti sledujte svůj zdravotní stav - pokud se objeví příznaky jako horečka, (nad 38°C) kašel, dušnost, bolest v krku, dýchací obtíže, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře, nebo spádové příslušné infekční oddělení.

3. Nechoďte na kontrolu ke svému praktickému lékaři, pouze telefonicky konzultujte svůj zdravotní stav.

4. Pokud jste byli vyzváni k vyšetření na infekční oddělení, nejezděte hromadnou dopravou, pokud možno dopravte se osobním autem, v případě zhoršení zdravotního stavu zavolejte Zdravotnickou záchrannou službu s vysvětlením vaší klinické a epidemiologické anamnézy (jaké máte potíže a odkud jste přicestovali).

5. Často si myjte ruce mýdlem a vodou, popřípadě používejte dezinfekční prostředky na ruce s plně virucidními účinky (dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu).

6. Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos kapesníkem nebo paží či rukávem, ne rukama, kapesník odhazujte do koše, často větrejte!!!

7. Provádějte průběžně dezinfekci ploch a povrchů, dezinfekčními prostředky s plně virucidním účinkem, a to dle návodu výrobce. (např. kliky, madla).

Koronavirus.Zdroj: Deník