Ruší se vernisáže, na které by mohla dorazit více než stovka návštěvníků. Olomoucké hejtmanství doporučuje ředitelům muzeí, ať zváží, zda zůstanou i nadále otevřená.

Například v Galerii města na Horním náměstí v Přerově začne příští čtvrtek 19. března výstava prací jedné z nejvýznamnějších osobností olomoucké umělecké scény - architekta Petra Braunera, který nyní žije v Přerově.

Brauner dokázal přispět kvalitními projekty k projevům české postmoderny nebo znovu uplatnit principy high-tech architektury v zakázkách po roce 1989.

„Výstava začne tentokrát výjimečně bez slavnostní vernisáže. Náhradní posezení s autorem a hudební produkcí se uskuteční buď v průběhu výstavy, nebo uspořádáme na jejím konci 29. dubna derniéru. Lidé si mohou tvorbu autora prohlédnout v běžných otevíracích hodinách,“ uvedla vedoucí galerie Lada Galová.

Primátor Přerova Petr Měřínský (ANO).
Primátor Přerova: Nebude kino ani trhy, další opatření možná přijdou

Bez slavnostní vernisáže začnou příští týden také dvě výstavy v Pasáži.

„Ve středu 18. března se měla uskutečnit vernisáž výstavy obrazů Jana Pražana Studie K Měsíci, jejíž součástí je i komentovaná prohlídka. O náhradním termínu prohlídky nyní jednáme,“ řekla vedoucí Výstavní síně Pasáž Marta Jandová.

O den později, tedy 19. března, byla v plánu i vernisáž expozice Studentská revoluce 1989, která se koná pod záštitou přerovské senátorky Jitky Seitlové.

„Lidé si mohou obě tyto výstavy prohlédnout, ale bez slavnostního zahájení. Otevřeno sice máme, ale návštěvnost je z pochopitelných důvodů nízká, protože k nám přestaly chodit školy,“ poznamenala.

Infekční oddělení v prostějovské nemocnici, jediné v Olomouckém kraji
Olomoucký kraj má už tři nakažené koronavirem

Hejtmanství: Muzea doporučujeme zavřít

Nejistý je i začátek sezóny v Muzeu Komenského v Přerově, které zatím zůstává pro návštěvníky otevřené.

Náměstek olomouckého hejtmana a radní Petr Vrána (ANO), který má v gesci sport, kulturu a památkovou péči, ale doporučí všem ředitelům muzeí v Olomouckém kraji, aby jejich brány zůstaly pro návštěvníky zavřené.

„Je to kvůli ochraně zdraví. Tam, kde je větší kumulace lidí, hrozí šíření nákazy. V Olomouci se to týká Státní vědecké knihovny a Vlastivědného muzea, v Přerově Muzea Komenského. Doporučení platí i pro muzea v Prostějově a Šumperku. Je ale na ředitelích konkrétních organizací, jak se rozhodnou,“ konstatoval náměstek olomouckého hejtmana.

Ilustrační foto
Výuka žáků? Přes e-mail. Jinak se děti z volna radují, studenti teskní po plese

Muzeum Komenského zůstává zatím otevřené, ale v těchto dnech pocítilo výrazný odliv návštěvníků.

„Protože nejsou otevřené školy, ruší se všechny animační programy pro děti,“ vysvětlila vedoucí výstavního a programového oddělení muzea Kristýna Sehnálková.

Stejná situace panuje i v Ornitologické stanici v Přerově.

„Zrušeny byly všechny programy pro školy, které jsme měli objednané na březen. Na záchrannou stanici pro handicapované živočichy se ale lidé mohou obracet telefonicky a nemocná zvířata normálně přijímáme,“ upřesnila Martina Hrazdirová, lektorka výukových programů na záchranné stanici přerovského Ornisu.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník