„Vyplynulo to ze současné epidemiologické situace, kterou jsme konzultovali i s ministerstvem zdravotnictví, Olomouckým krajem a Českou infektologickou společností. Myšlenka na obnovení infekčního oddělení je ve hře,“ potvrdil ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich.

Ve zdravotnickém zařízení dosud nemusel být hospitalizován žádný pacient s nákazou novým typem koronaviru.

„Pro covid pozitivní jsme vyčlenili šestnáct lůžek a v rámci urgentního příjmu máme i další pro nemocné, kteří se teprve diagnostikují - dvě intenzivní péče a sedm standardních,“ upřesnil.

Nemocnice vykonává jak akutní, tak i následnou péči bez omezení provozu.

„Zatím nebylo nutné redukovat plánované lékařské výkony a i operace probíhají bez omezení,“ poznamenal.

Ilustrační foto
V nemocnicích přituhuje, fakultka omezila plánované operace

Prvního pacienta s vážnějším průběhem onemocnění covid-19 hospitalizovali v úterý v přerovské nemocnici. Nyní je na umělé plicní ventilaci.

„Od tohoto týdne jsme spustili provoz jednotky ARO, vyhrazené pro pacienty s nákazou covid-19. K dispozici máme čtyři lůžka,“ uvedl ředitel přerovské nemocnice Jiří Ševčík.

Podle něj dosud nebylo třeba omezovat plánované operace.

„V tuto chvíli to nepovažujeme za nutné. K takovému kroku bychom přistoupili až tehdy, pokud by se objevily případy onemocnění u zdravotnického personálu, nebo vznikly větší nároky na lůžka s covid-pozitivními pacienty. V takovém případě bychom přistoupili k reprofilaci lůžek,“ doplnil.

Covid-ARO vzniklo z jednotky intenzivní péče neurologického oddělení, na interně jsou pak další lůžka pro pozitivně testované pacienty nebo nemocné s podezřením na nákazu, kteří potřebují pouze standardní zdravotní péči.

„V současné době máme pro covid pozitivní pacienty čtrnáct lůžek, jsme schopni ale lůžkový fond posílit a opatření koordinujeme i s ostatními zdravotnickými zařízeními v Olomouckém kraji,“ nastínil Jiří Ševčík. Na Přerovsku je aktuálně 220 nakažených nemocí covid-19, od počátku pandemie už onemocnělo 498 lidí.