Slepice, kachny či holuby chovatelů v obcích, které jsou v ochranném pásmu kolem Lověšic u Přerova, tedy nebude nutné utratit.

Tříkilometrové ochranné pásmo vyhlásila v souvislosti s potvrzeným ohniskem ptačí chřipky u chovatele v Lověšicích na Přerovsku krajská veterinární správa.

Soukromý chovatel Dalibor Kubík z Lověšic musel kvůli zjištění vysoce nebezpečné nákazy - viru H5N8 - nechat utratit celý chov - na 433 kusů slepic a 14 kachen.

Obce v ochranném pásmu a pásmu dozoru jsou pod drobnohledem veterinární správy od 21. ledna.

V ochranném pásmu jsou kromě Lověšic, Přerova a Újezdce také obce Bochoř, Horní Moštěnice a Věžky. Do dozorového pásma pak spadá více jak padesát obcí na Přerovsku.

„Dobrovolní hasiči spolu s policisty a zástupci obcí prováděli sčítání ptactva ve všech obcích v ochranném pásmu. Pokud jsme odebrali nějaké vzorky, tak byly všechny negativní. Žádné další ohnisko ptačí chřipky jsme naštěstí nezjistili,“ shrnul výsledek kontrol ředitel Krajské veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal.

Rodinné domy a usedlosti v Lověšicích u Přerova, kde bylo u soukromého chovatele zjištěno první ohnisko ptačí chřipky v kraji, obcházeli členové výboru místní části.

„Obešli jsme v Lověšicích asi dvě stě dvacet domů a zjistili, že drůbež nebo jiné ptactvo u nás chová tak padesátka lidí. Všichni brali kontroly jako nutnost a nezjistili jsme, že by u některého chovatele došlo k úhynu drůbeže,“ popsala předsedkyně výboru místní části v Lověšicích Eva Hrutkaiová.

K nákaze stačí trus ve vodě

Opatření veterinární správy ale i nadále trvají, takže chovatelé musejí své domácí ptactvo izolovat a zabránit tomu, aby měli k výběhům nebo voliérám přístup vodní ptáci.

Stačí totiž, když se trus nakažené divoké kachny dostane do vody, kterou pije drůbež, a může dojít ke smrtelné nákaze.

Lidé mohou v případě podezření na výskyt ptačí chřipky kontaktovat krajskou veterinární správu na krizové lince 720 995 206, která je dostupná dvacet čtyři hodin denně i během víkendů.