Přerované vytřídili nejvíc hadrů na jeden kontejner.


Do kontejnerů na staré ošacení odložili lidé za necelé dva měsíce 7 413 kilogramů věcí. V přepočtu na jednu sběrnou nádobu je to největší množství ze všech měst, kde tento systém funguje.

„V Přerově je 17 kontejnerů. Jedenáct jsme jich instalovali 17. prosince, zbývajících šest 28. prosince,“ říká zástupce boskovické firmy Revenge Vlastimil Němec, podle něhož je Přerov zatím ve sběru starého oblečení nejúspěšnější.

„Čekáme, že s s příchodem jara se čísla ještě zvednou,“ dodává Němec.

Staré oblečení mohou lidé vyhazovat do speciálních popelnic i v Olomouci a Prostějově, v následujících týdnech přibude do seznamu sběrných míst i Šternberk a Litovel.

Do ciziny i second handu

Věci, které lidé do nádob odhodí, poslouží potřebným.

„Zrecyklujeme až pětadevadesát procent. Oblečení se podle materiálu třídí až do dvou set kategorií. Něco skončí v second handu, něco v rozvojových zemích,“ popisuje Němec.

Třídírna v Boskovicích zpracuje i věci, které by už nikdo nenosil.

„Rozřežou se na hadry a použijí v automobilovém průmyslu nebo ve strojírenství,“ dodává zástupce firmy.

Nepoužitelných pět procent materiálu putuje do spaloven.

Na sklonku minulého roku přibyly v přerovských ulicích i červené kontejnery na drobná elektrozařízení a baterie.

„Do osmnácti nádob odevzdali lidé 1350 kilogramů starých spotřebičů,“ říká vedoucí odpadového hospodářství v Přerově Marcela Novotná.

Ve městě kromě toho fungují i speciální nádoby na papír, sklo, PET lahve a nápojové kartony. Tyto materiály zpracovává třídící linka v Žeravicích.

Co zatím Přerovu chybí, je kompostárna, kam by lidé mohli odevzdávat shrabané listí a další podobný odpad ze zahrádek. V Lipníku nad Bečvou ji otevřeli loni na podzim a vlastníci zahrádek a rodinných domů ji okamžitě začali využívat.

„Kompostárna je plná. Když si na podzim obyvatelé dělali úklid zahrádek, plnili kompostejnery opravdu svědomitě. Sypali do nich jen rostlinný materiál bez příměsí,“ chválí Andrea Tomčalová z odboru životního prostředí lipnické radnice.