V České republice se do shánění peněz na zakoupení bicyklů dětem, které vyrůstají v chudých poměrech, vrhla Andrea Radová. Ta našla pro svou iniciativu inspiraci v příběhu o vášnivém bikerovi Marku Reynoldsovi, jenž zemřel po napadení pumou v horách ve Spojených státech.

Markovým celoživotním koníčkem byla cyklistika a už za svého života každý rok šetřil a nezištně sbíral finanční prostředky od svých známých a kolegů, aby za ně vždy nakoupil několik dětských jízdních kol, která pak osobně předával chudým dětem. Markův odkaz udržují nadále při životě jeho rodiče.

„Jako kapela jsme se rozhodli, že budeme každý rok dělat nějaké benefice. Hráli jsme pro obyvatele postižené povodněmi, uspořádali sbírku pro nemocného muzikanta," řekl Pavel Kadlíček.

„Náhodou se ke mně dostala zpráva o nedoceněných projektech loňského roku a mezi nimi byla i Kola dětem. Kola a děti – to bylo spojení, které mě úplně smetlo," dodal.

Na prvním koncertě vybrali 3 tisíce

Projekt nadchl i dalšího vášnivého cyklistu Jana Evjaka, jenž se rozhodl podpořit ho přednáškami. Součástí benefičního koncertu na Base campu byla tedy i jeho přednáška Na kole Střední Amerikou.

„Na prvním koncertě jsme vybrali tři tisíce korun, dalších tři a půl tisíce korun zase získala z prodeje svého cukroví zpěvačka. Nejsou to velké peníze, ale člověk má pocit, že lidi natáhne, má to smysl a logiku," vysvětluje Pavel Kadlíček.

Další benefiční koncerty kapely D.U.B. se uskuteční v Kroměříži, ve Vsetíně, Ostravě a pak znovu v Přerově – tentokrát v restauraci Pivovar.

„Ať se k nám přidá, kdo chce. Celá věc je postavená i tak, že když si tři chlapi v hospodě řeknou, že dobrou věc podpoří, můžou dát peníze na prkno a okamžitě je posílat organizátorům sbírky," zmínil.

Svá první kola už díky finančním příspěvkům dárců dostaly děti na severu Čech, peníze, které se podaří vybrat na benefičních koncertech kapely D.U.B., ale zůstanou v našem regionu.