Hnutí ANO obhájilo prvenství a získalo 24,34% hlasů. Velkým úspěchem pravice je druhé místo ODS, která měla v minulém zastupitelstvu pouze tři zástupce. Teď má 15,20% a získá šest křesel. Na třetím místě skončila koalice Společně pro Přerov a Piráti s 11,47%

Husarský kousek se podařil straně Za prosperitu Přerova a jeho místních částí, která před časem odešla z radniční koalice. Teď jí voliči vystavili slušné vysvědčení a skončila čtvrtá s 10,81%

Do zastupitelstva se dostanou i komunisté s 9,33%, kteří jsou pátí, ale také dva nováčci - SPD Tomia Okamury (7,16%) a Starostové a nezávislí (6,28%). KDU-ČSL získala 5,90% a v zastupitelstvu usedne s „odřenýma ušima“.

U voličů zcela propadla ČSSD, která se do zastupitelstva vůbec nedostane, protože má jen 4,20%. Neuspěl ani pokus bývalého primátora Jiřího Lajtocha o návrat do politiky. Jeho strana Přerov 2018 měla něco přes dvě procenta, podobně jako Občanská koalice.

ANO chce obsadit křeslo primátora

Vítězné hnutí ANO je s výsledkem voleb spokojené.

„Když jsem se díval na celostátní průzkumy, říkal jsem si, že hranice úspěchu by pro nás byla 25 procent a více,“ komentoval výsledky radní a poslanec za hnutí ANO Petr Vrána. Podle něj je slušný výsledek známkou, kterou dostali zastupitelé za ANO od občanů.

„Nevím, jestli je to zrovna jednička, ale kdyby měli občané pocit, že jsme udělali nějaký velký průšvih, tak bychom neměli přes 24 procent,“ zhodnotil.

Vítězné hnutí ANO bude tentokrát usilovat o křeslo primátora a kandidátem na tento post je lídr hnutí v Přerově Petr Měřínský.

Nevylučuje spolupráci se žádným politickým subjektem, se kterým se shodne na programu.

„Většinu lídrů stran osobně znám a programy jsou si velmi podobné, protože problémy Přerova asi každý vnímá stejně. Nevyhraňoval bych se tedy vůči nikomu, neznámou je pro mě pouze SPD,“ konstatoval Petr Vrána.

Spokojený je i lídr hnutí ANO v Přerově Petr Měřínský.

„Procenta, která jsme dostali, jsou vyjádřením spokojenosti občanů a bereme je jako vysvědčení práce na radnici. Přerov se snažíme spravovat hospodárně a ve prospěch občanů a chceme v tom i nadále pokračovat,“ řekl.

Úspěch ODS

Úspěch slavila přerovská ODS, která vsadila na nové tváře.

„Pracovali jsme poctivě čtyři roky a karta se obrátila, protože lidé chtěli změnu. V našem Přerově, historicky levicově založeném, kde jsme sbírali vždycky bronzové nebo bramborové medaile, je to úspěch a zadostiučinění. Ta hlavní práce ale teprve začne,“ komentoval to lídr přerovské ODS Michal Zácha. Strana je podle něj připravena jednat o účasti v radniční koalici.

Další v pořadí

Koalice Společně pro Přerov, která šla do voleb společně s Piráty, se netají zklamáním. Skončila totiž až třetí.

„Jsme lehce rozladěni, ale pevně věříme, že budeme tvořit Přerov společně. Překvapením je, že zdvojnásobila počty Prosperita a na výsledku ČSSD je vidět, že se zcela rozpadli. Upřímně řečeno - u strany se stoletou historií mě to mrzí,“ řekl lídr SpP a Pirátů Jan Horký.

Největším zklamáním pro něj osobně ale byla nízká volební účast, která dosáhla pouze 38,95%.

„Skokanem roku“ je strana Za prosperitu Přerova a jeho místních částí, která výrazně posílila a skončila na čtvrtém místě.

„Myslím si, že voliče zaujali především naši kandidáti, ale také program a kampaň, ve které jsme vystupovali jako tým. Možná jsme posbírali i protestní hlasy voličů, kteří nechtěli volit zavedené strany,“ zhodnotil lídr Prosperity Radek Pospíšilík.

Pátí komunisté jsou zklamaní.

„Že bychom byli spokojení, to nemůžeme říct, protože máme o dvě procenta méně než minule. Naším heslem bylo, že rozumíme Přerovanům, a teď tedy nevím, jestli jim opravdu rozumíme, nebo jestli oni nerozumějí nám,“ uzavřel lídr KSČM v Přerově Josef Nekl.

Ilustrační foto.
Kojetín ovládl Kojetín 2018, v Lipníku zvítězila strana starosty Přikryla