„Kvalitní hnojivo, vzniklé z bioodpadu, začali obyvatelům Přerova bezplatně vydávat pracovníci technických služeb už loni, kdy byla kompostárna spuštěna do provozu. Každý občan Přerova nebo některé z jeho místních částí si může odvézt maximálně 300 kilogramů na jednu adresu, respektive na číslo popisné," popsala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Svoz hnědých kontejnerů s bioodpadem byl během zimy pozastaven a bude znovu obnoven v pondělí 4. dubna. Kompostárnu mohou „krmit" bioodpadem nejen majitelé rodinných domů, kteří od technických služeb dostali do užívání speciální hnědou nádobu, ale i obyvatelé sídlišť. Právě do hustě osídlených částí města byly nádoby na biologicky rozložitelný komunální odpad loni v létě distribuovány.

„Zastřihovali jsme o Velikonocích keře a ryli záhonky, takže je náš kontejner úplně napěchovaný. Dva by byly tak akorát. Jen mi vadí, že nevyvážejí normální popelnice každý týden, to by se mělo změnit," vyjádřil svůj názor jeden z přerovských zahrádkářů Josef Vrábel.

Harmonogram svozu odpadu bude letos stejný jako loni – jeden týden bude do kompostárny svážen biologicky rozložitelný komunální odpad, další týden poputuje na skládku běžný komunální odpad. Od začátku dubna budou také v místních částech rozmístěny velké kontejnery na bioodpad.