„Soutěž jsme vyhlásili ve třech kategoriích napříč generacemi - od dětí předškolního věku až po seniory. Pojítkem jejich práce je škola a osobnost Komenského - učitele národů, který byl žákem a později i učitelem na zdejší bratrské škole,“ přiblížila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Soutěžní práce je možné přihlašovat od 1. února do 1. dubna.

Výtvarná soutěž je určena pro děti z mateřinek a prvního stupně základních škol. Má společné téma - čím chci být, až budu dospělý.

„Děti mohou jakoukoliv formou ztvárnit své vysněné povolání - kde by chtěly pracovat, až jednou opustí školní lavice,“ doplnil náměstek primátora Petr Kouba (ODS), který nad soutěží převzal záštitu.

Uzdu své fantazii mohou popustit žáci druhého stupně základních škol a studenti středních škol, kteří se zapojí do literární soutěže. Téma je pro všechny stejné: Píše se rok 2022 a Jan Amos Komenský přijíždí do Přerova.

Forma literárního zpracování může být libovolná a fantazii se meze nekladou. Písemné práce o rozsahu maximálně dvou stránek textu mohou mladí literáti posílat na adresu: lenka.chalupova@prerov.eu, nebo odevzdat na recepci Kanceláře primátora.

Poslední kategorií je literární soutěž pro autory starší osmnácti let. Tématem jsou vzpomínky na školní léta, učitele, spolužáky, radosti, strasti i trapasy, které nás potkaly během studia. Forma literárního zpracování může být libovolná.

Všechny práce musejí být vždy označeny jménem a příjmením soutěžícího, dále musí být uveden věk a kontakt, u výkresů na zadní straně je žádoucí popisek, o jaké zaměstnání se konkrétně jedná. Odborná porota v dubnu vybere a ocení věcnými cenami tři práce z každé kategorie. Nejlepší z nich budou následně zveřejněny i na webových stránkách města.