„Zatím zjišťujeme vlhkost zrna, abychom věděli, na která pole pojedeme jako první. Pokud bude stále tak dobré počasí, jaké je teď, začneme se sklizní už koncem týdne,“ řekl předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský. Podle něj se dá očekávat průměrný výnos ze sklizně.

„Nejprve sklidíme ranou pšenicí, pak půjdeme na ječmeny. Úrodu zachránil studený květen, který byl bohatý na vláhu. Hodně pomohlo i to, že se nám vyhnulo krupobití, které na mnoha oblastech zničilo úrodu,“ poznamenal.

Zemědělské družstvo v Kokorách pěstuje ječmen na ploše tři sta hektarů, pšenici pak na osmi stovkách. Řepku obdělávají hospodáři na třech stovkách hektarů.

Už ve středu vyjedou do polí kombajny v Troubkách, kde začnou jako první sklízet řepku.

„Teprve potom přijde na řadu jarní ječmen a až na závěr pšenice. Počasí je ideální, horko by nám dělalo problémy, protože na zemi je ve vedrech pomalu čtyřicet stupňů,“ shrnul agronom Vladimír Kratochvíl ze společnosti Troubecká hospodářská.

Podle něj polehalo vlivem silného vichru na polích asi padesát procent obilí, takže průběh sklizně bude náročnější. Zemědělci odhadují, že by měli mít úrodu pod stodolou do konce července.