„Postřik, který se provádí teď na jaře, má omezit počet komářích jedinců. Zatímco v minulých dnech se likvidovaly pouze larvy, žijící ve vodě, je možné, že později budeme stříkat i létající jedince,“ řekla Svatava Doupalová z odboru majetku přerovského magistrátu. Taková situace by nastala, pokud by Přerovsko opět zasáhly lokální záplavy.

V zeleni se jim daří

Komáři se zdržují hlavně v místech, kde je hustější zeleň.

„Asi nejvíce jich vždy bývá v okolí Strhance a řeky Bečvy, ale také v Žebračce, parku Michalov a pak na obou lagunách,“ vyjmenovala nejhůře zkoušené lokality Doupalová.

Po loňských povodních se ale komáři ve zvýšené míře vyskytovali také u zahrádek pod nemocnicí a v Kozlovicích. Město loni v červnu zajišťovalo postřik proti obtížnému hmyzu například v parku Michalov.

Kritický rok 1997

„Největší kalamitu zažil Přerov po povodních v roce 1997, kdy lidé v některých částech města kvůli komárům nemohli téměř vycházet z domu. Po loňských záplavách vydal hygienik prohlášení, že se situace blíží kalamitnímu stavu a kraj díky tomu posytl na postřik finanční dotaci,“ připomněl vedoucí odboru životního prostředí města Pavel Juliš.

Tůňky jsou plné larev

Postřik proti komárům je podle pracovníků Krajské hygienické stanice v Olomouci účinným preventivním opatřením. Provádí se totiž přímo v tůních s larvami.

„Po letošní zimě se v Žebračce z neznámých důvodů drží voda, a to je hlavním důvodem jejich přemnožení,“ vysvětlují přerovští hygienici. Podobný problém nastal i loni v Prosenicích nebo u Troubek, kde se voda držela ještě dlouho po povodních.

„Likvidace larev obtížného hmyzu nás přišla zhruba na padesát tisíc korun,“ uzavřel mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.