Ulicemi města projede na sedm desítek traktorů, někteří zemědělci dorazí i s vlečkami, přívěsy nebo kultivátory. Kombajny do ulic nevyjedou.

„Sraz je v 8.30 v areálu Moravské zemědělské společnosti v Prosenicích, odkud vyjedeme v 9.45. Trasa povede kolem nemocnice až do Kokor. Projedeme celé město směrem k Tescu, odkud zamíříme do Kokor, kde se otočíme a pojedeme opět přes celé město na kruhový objezd v Želatovské ulici. Pak se vrátíme městem na kruhový objezd u Lidlu a Kauflandu, kde protest ukončíme,“ přiblížil trasu Petr Kubík, předseda představenstva Moravské zemědělské společnosti v Prosenicích a šéf Okresní agrární komory v Přerově.

Mapa trasy v Přerově.Mapa trasy v Přerově.Zdroj: Moravská zemědělská a.s., Prosenice, reprofoto Mapy.cz

Zemědělci se sešli s vedením přerovské policie, aby je informovali o průběhu protestu. „Máme domluvené s policií, že budou v součinnosti. Kdyby třeba někdo přecházel přes cestu, nebo vznikly jiné komplikace, tak zasáhnou, aby byl průběh hladký. Nepředpokládám, že by se na náš protest nabalili nějací aktivisté, ale stát se může cokoliv,“ poznamenal.

Podmínky pro české zemědělce jsou podle něj v poslední době likvidační. „Výkupní ceny jsou nižší jako nákladové. Tyto ztráty nám částečně pokryly dotace, na těch jsme ale byli ve velké míře pokráceni. Tím pádem je tam výpadek a ztrátu teď neseme my, což znamená, že jdeme s hospodařením do mínusu. Další záležitostí je i nadměrná byrokracie,“ vysvětlil hlavní důvody nespokojenosti Kubík.

Zastupitelé v Přerově schválili odkoupení objektu bývalé hospůdky s pivnicí U Hrochů.
Město odkoupí bývalou hospůdku U Hrochů v Přerově. Přesune sem úředníky

„Společná zemědělská politika Evropské unie je neúnosná. Ostatní státy si vyjednávají výjimky a nic nedodržují. My dodržujeme absolutně všechno a jsme nekonkurenceschopní. Že tím dochází k likvidaci našeho zemědělství, by si měli uvědomit všichni,“ řekl dále.

Zemědělci plánovali podobný protest už v únoru roku 2022, kdy chtěli spanilou jízdou upozornit na nerovné dotační podmínky českých zemědělců. Na poslední chvíli jej ale po dohodě s premiérem Petrem Fialou zrušili. Na podzim stejného roku byly celorepublikové protesty směřovány proti nevhodně načasovanému „zelenání Evropy“ v podobě Green Dealu.

Přerovští zastupitelé na jednání v pondělí schválili záměr na prodej pozemků z majetku města developerské společnosti RC Přerov Logistics, která chce vybudovat v Tovačovské ulici výrobně-logistický areál.
Do Přerova míří miliardová investice. Zastupitelé schválili prodej pozemků

Trasy protestujících zemědělců na Přerovsku 22. února

Seřadiště: středisko Moravské zemědělské a.s. v Prosenicích
Sraz zemědělské techniky: 8.30 – 9.30 hodin
Odjezd ze seřadiště: v 9.45 hodin
Předpokládaná trasa: Prosenice – Grymov – směr Přerov kolem nemocnice ul. Dvořákova – kruhový objezd vpravo ul. 17. listopadu -  Komenského ulice kolem gymnázia až ke křižovatce u velkého Tesca –  vpravo směr elektrárna ul. Tržní -  kolem  OBI – nájezd na silnici č. 55 – směr Kokory – u ZŠ v Kokorách doleva na středisko ZD Kokory.
Tam se opět spojí a jedou zpátky na Přerov – ul. Tržní  - Komenského – 17. listopadu – Želatovská  - na kruhovém objezdu u Kauflandu se otáčí zpátky – ul. Komenského – elektrárna – OBI a kruhový objezd u LIDLu.