Lidé mají od července možnost nahlédnout v budově magistrátu v Bratrské ulici do složek s formuláři čestných prohlášení politiků a podívat se, jak se kterému z nich dařilo.

V kanceláři tajemníka města si lidé nejprve vyplní písemnou žádost a na základě toho jim úřednice předloží červené složky s údaji. Listovat v nich můžou, jak dlouho chtějí.

„Žádost je možné podat i elektronicky, ale vyřizování je pak mnohem složitější a zabere i několik dní,“ uvedla Drahomíra Dučáková, vedoucí kanceláře tajemníka města. Podle ní se zatím o čestná prohlášení nikdo kromě novinářů nezajímal.

Čestná prohlášení podávají nejen politici, ale také šéfové odborů či oddělení magistrátu. Důvod? Zákon o střetu zájmů.

Vedoucí pracovníci v nich musejí uvést pravdivé údaje o svých příjmech, darech i závazcích.

„Za rok 2007 bylo podáno 77 čestných prohlášení, o rok později 74, za uplynulý rok jich bylo 78,“ upřesnila Dučáková.

Jednou z kolonek jsou i funkce, jež politici vykonávají nad rámec svých pracovních povinností na úřadě. V tomto ohledu patřil loni k nejaktivnějším radní za ODS Jaroslav Čermák.

Ten je mimo jiné společníkem firmy Delta Consulting a firmy KEN Security, ale také členem představenstva společnosti Teplo, místopředsedou dozorčí rady společnosti VAK Přerov a figuruje i v orgánech technických služeb města. Navíc je i předsedou společenství vlastníků bytových jednotek.

Přestože si podle majetkového přiznání loni koupil byt za 1,3 milionů korun, docela slušně si vydělal. Jeho příjmy činily přes dva miliony a nejvíce mu vydělaly příjmy z nájmů a společnost KEN.

Pracovitý je i náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS). Ten je jednatelem dvou společností, místopředsedou představenstva společnosti Teplo a členem představenstva společnosti Regionální letiště Přerov.

Navíc je i předsedou dozorčí rady technických služeb. V čestném prohlášení přiznal statisícové odměny, ale i hypotéku a půjčku.

Primátor přiznal 760 tisíc

Přerovský primátor Jiří Lajtoch si vydělal více než 760 tisíc korun hlavně díky tomu, že je senátorem a předsedou představenstva společnosti Teplo.

Do několika projektů se pustil i radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Působil například v soukromé firmě jako společník a jednatel, ale je také ve vrcholných orgánech společností Teplo, Technické služby města nebo Přerovská rozvojová. Jeho příjmy ale nepřesáhly 500 tisíc korun a navíc splácí úvěr.

Pouze funkci náměstkyně primátora se naplno věnovaly dvě ženy na radnici – Šárka Krákorová – Pajůrková (ČSSD) a Elena Grambličková (ODS). V jejich čestném prohlášení totiž žádné vedlejší příjmy uvedeny nejsou.

A jak hodnotí privátní výdělky radních politologové?

„Každý člověk má právo podnikat a věnovat se různým aktivitám, i když je třeba radním nebo náměstkem primátora. Nemělo by ale docházet ke střetu zájmů,“ míní olomoucký politolog Pavel Šaradín.