„Na cestu se vydám sám. Do pedálů šlápnu příští pátek, kdy odstartuji rovnou z domu. Nejvíc se bojím liduprázdných končin a toho, že moje hudební skupina zvlčí, zatímco já budu pryč,“ říká s úsměvem Pavel Kadlíček, zakladatel známé kapely na Přerovsku s názvem D.U.B.

Dal si slib Poprvé zatoužil absolvovat proslulou Svatojakubskou pouť před osmi lety. „Při pohledu na osamocené poutníky, kteří zamyšleně putovali španělskou poutní trasou, se mi tajil dech. Přespával jsem v kempech a ubytovnách poblíž nich a s obdivem na ně zíral, když se ráno chystali na další úsek cesty. Měli jsme stejný cíl – Santiago. Jenže s tím rozdílem, že já jsem jel autem a oni šli pěšky. Byli pro mě hrdinové a já se cítil trapně,“ svěřil se muzikant a cyklista.

Během osmi let se byl na poutní cestu podívat ještě několikrát, aby zjistil, jak se její obliba zvyšuje a přibývá turistů. „U katedrály jsem si dal slib, že pouť také absolvuji,“ říká Pavel Kadlíček alias Ťop.

Na cestu se vydá sám, ale obavy z toho nemá. Vybaven je totiž důležitou vlastností, která se mu bude hodit. Snadno navazuje kontakty s novými lidmi. Proto se také nejvíce těší, že na cestě potká nové přátele, s nimiž bude sdílet společnou cestu i cíl.

„Vážím si toho, že se stanu jedním z poutníků a poznám a prožiji něco nového. Bez pomoci sponzorů bych však tuto cestu mohl jen stěží absolvovat,“ řekl.

Na konec světa

Do svatého města vede několik cest. K turisticky nejnavštěvovanější patří takzvaná Francouzská cesta. Ta čítá od výchozího bodu asi osm set padesát kilometrů.

„Já jsem si zvolil delší variantu. Kompas mě z domu povede přes Německo, Švýcarsko, do francouzského Le Puy, kde se napojím na historickou stezku, která mě převede přes Francouzské středohoří a Pyreneje až do cíle - Santiaga,“ popsal svou tři a půl tisíce kilometrů dlouhou trasu cestovatel. Na cestu si vyčlenil okolo 30 dnů a pokud mu to čas dovolí, cestu zakončí o sto kilometrů dál za Santiagem.

„Na mysu Finisterre, který byl považován za konec světa až do objevení Ameriky,“ prozradil Kadlíček.