„Na jubilejní dvacátý ročník Ceny města Přerova se přihlásili soutěžící z celé Střední Moravy a závod se stal už tradicí. Zájem o jezdecký sport se na naší škole rok od roku zvyšuje, a to hlavně díky skvělému zázemí a tréninkovým možnostem pro jezdce i koně - máme kruhovou jízdárnu, zimní krytou jízdárnu a v současné době se staráme o dvě desítky koní,“ přiblížil ředitel Střední zemědělské školy v Přerově Radovan Rašťák.

Škola nabízí studentům obor Agropodnikání pro chovatele koní a jezdce a nově také tříletý učební obor Zemědělec - farmář se zaměřením chovatel koní a jezdec. Díky projektu centra odborné přípravy se navíc podařilo nakoupit překážkový set pro parkurové skákání, ale i zařízení pro ustájení koní.

„Letos jme díky projektu ITI Olomoucké aglomerace zmodernizovali tři učebny a nakoupili novou zemědělskou techniku, kterou dnes poprvé představujeme veřejnosti,“ doplnil Radovan Rašťák.

Lidé tak mohli během závodu obdivovat vystavené zemědělské stroje, které studenti využívají pro praktickou část výuky - traktor, čtyřradličný obracecí pluh nebo secí stroj.

Podle zástupce ředitele pro odborný výcvik Ladislava Holešínského dnes mají o jezdecký sport zájem hlavně dívky. „Je to moderní trend hlavně mezi děvčaty a studenti u nás mohou získat i jezdeckou licenci. Je tu přes dvacet koní, které jsou k dispozici žákům i jezdeckému oddílu,“ upřesnil.

Prvenství v jedné ze soutěží patřilo i třináctileté Elišce Složilové, která studuje na Gymnáziu Jana Blahoslava a Střední pedagogické škole v Přerově.

„Parkurovému skákání se věnuji už od dětství, protože máme koně ustájené u nás doma v Oldřichově. Na koni Dakota jedu své druhé závody,“ svěřila se úspěšná závodnice, která má na svém kontě také sedmé místo z Mistrovství České republiky pony 2018 ve Zduchovicích, kde obstála v silné konkurenci.