Uspořádal cestovatelské besedy a koncerty kapely D.U.B music, jejímž je frontmanem, a během čtyř měsíců vybral od lidí částku 110 tisíc korun. Slavnostní předání kol dětem se uskuteční v pátek 29. června v Olomouci.

„Vybrali jsme peníze na kola pro jednadvacet dětí, ale zjistili, že už nám nezbývá na přilby. Dětí, které by kolo chtěli a potřebovali, je přitom asi padesátka. Je těžké vybírat mezi jednotlivými osudy, ale věřím, že se nám podaří udělat radost alespoň části z nich,“ říká Pavel Kadlíček.

Známý dobrodruh uspořádal v minulých měsících besedy o svých cestách na Kavkaz a Andalusie a zavítal s nimi do Zlína, Brna či Olomouce. Se svou kapelou D.U.B music odehrál několik koncertů - a příspěvek na kola dětem mohli vhodit do kasičky také návštěvníci sobotního Dne sousedů v Přerově.

Smutné příběhy

„Nikdo nikdy nemohl tušit, že se podaří sehnat tolik peněz - a to, že jsem toho dosáhl vlastní cestovatelskou besedou a koncerty, je úžasné. Svědčí to o tom, že lidi jsou skvělí a vnímaví. A pokud se mi podaří rozbít mýtus, že se všichni mají dobře a na kolo má každý, tak to mělo smysl. Lidé by museli znát příběhy dětí, které mám teď před sebou,“ říká.

Podle něj to nejsou jen smutné příběhy dětí, ale i jejich rodičů, které se přenášejí na ně.

„Jsou mezi nimi třeba dvě devítileté dívenky, jejichž otec je ve vězení, matka zůstala sama a je na invalidním vozíku. Jsou to příběhy dětí rodičů, kteří se zřekli jakékoliv výchovy,“ podotýká.

V České republice začala shánět jako první peníze na kola dětem, jež vyrůstají v chudých poměrech, Andrea Radová. Pro svou iniciativu našla inspiraci v příběhu o vášnivém bikerovi Marku Reynoldsovi, který zemřel po napadení pumou v horách ve Spojených státech.

Markovým celoživotním koníčkem byla cyklistika a už za svého života každý rok šetřil a nezištně sbíral finanční prostředky od známých a kolegů, aby za ně vždy nakoupil několik dětských jízdních kol, a ta pak osobně předal chudým dětem. Markův odkaz udržují nadále při životě jeho rodiče.