Skončila tak více než třítýdenní uzavírka, šoféři museli od 2. srpna Kokory objíždět přes okolní obce.

Silnice, která protíná obec, tvoří páteřní spojnicí mezi Olomoucí a Přerovem a velká dopravní zátěž komunikaci v posledních letech úplně zničila. Silničáři poškozený úsek vyfrézovali a položili na něj nový asfaltový povrch.

„Cesta byla plná prasklin a otřesy přes ně se přenášely až na domy. Když jel třeba čtyřiceti nebo padesátitunový plně naložený kamion, vibrace jsme cítili až v nahoře v prvním patře. Domy v ulici jsou většinou staré a navážka pod silnicí je s jejich základy propojená,“ připomněl Dominik Jurečka, obyvatel Kokor, který bydlí přímo u nové cesty.

Za pravdu obyvatelům vesnice dala také starostka Kokor Hana Zittová (nez.): „Silnice na tom byla skutečně špatně. Na mnoha místech kamióny vyjezdily hluboké výmoly a po deštích se v nich navíc zdržovala voda. Když pak tudy projelo auto, celé domy ostříkala voda. O opravu jsme bojovali už od loňského roku.“

Starostka se nárůstu dopravy v Kokorách neobává, protože silnice je už v současnosti podle jejího vyjádření maximálně zatížená a horší to prý už ani být nemůže.

„Strach však mám spíše z toho, že nová vozovka bude řidiče svádět k rychlé jízdě. Pokud by se to skutečně potvrdilo, požádáme policii, aby na maximální povolenou rychlost řidičů dohlédla,“ dodala Zittová.

Olomoucké ředitelství silnic a dálnic kokorskou cestu první třídy uzavřelo začátkem srpna.

„Na téměř osm set metrovém úseku v obci a jenom o několik metrů kratším stoupacím pruhu za vesnicí, jsme nejdřív vyfrézovali jedenáct centimetrů staré silnice a nahradili jej novým povrchem. Součástí prací byla také oprava také už nefunkčního odvodňovacího zařízení,“ uvedl Pavel Študent z Ředitelství silnic a dálnic Olomouc, které za rekonstrukci komunikace zaplatilo jedenáct milionů korun.