„Nápor osobních i nákladních aut v Kokorách je obrovský a spousta řidičů v obci překračuje rychlost. Z poslední statistiky, kterou jsme si nechali udělat, vyplynulo, že je jich zhruba 54 procent. Zatímco přes den je větší intenzita dopravy, v noci zase auta překračují povolenou rychlost. Přes den tady tedy nikdo neproletí devadesátkou, zatímco pro kamiony v noci to není žádný problém,“ zhodnotila situaci starostka Kokor Jana Habáňová.

I z toho důvodu se v Kokorách rozhodli zřídit funkci obecního strážníka, který nastupuje už tento týden.

„Zatím na pozici čekatele, protože podle zákona musejí strážníci nejprve nastoupit jako čekatelé. Teprve poté, co absolvují dvouměsíční kurz, ukončený státní zkouškou u ministerstva vnitra, mohou vykonávat pozici obecního strážníka,“ dodala.

Plánovaná stavba dálnice D55 v km 4.600 až 4.750 prochází areálem živočišné výroby společnosti Agra Velký Týnec., 18. února 2021
Zemědělci napadli povolení pro D55 do Kokor. Co požadují?

Obecním strážníkem je bývalý policista a jeho hlavním úkolem bude především to, aby byl v ulicích vidět.

Dopravu na frekventovaném tahu má v budoucnu krotit také mobilní radarové měření. Obec teď proto jedná s dodavateli a vybírá nejvhodnější typ pro měření.

Bezpečnost obyvatel má chránit také kamerový systém, který chtějí v Kokorách zavést.

Stavba průpichu v Přerově, 2. března 2021
Stavba průpichu: v Tovární se už frézuje, pracuje se i jinde

Nekonečné čekání na obchvat

Obec Kokory čeká na vybudování obchvatu a dokončení dálnice D55 jako na smilování. Jenže zahájení stavby stále drhne.

Stavbu úseku Olomouc – Kokory, jehož přípravy začaly slibně, napadli nedávno zemědělci, kterým trasa protíná areál živočišné výroby. Zemědělci v rozkladu požadují, aby povolení na stavbu D55 mezí Olomoucí a Kokorami bylo zrušeno a věc byla vrácena k novému projednání.

Ještě větší zádrhel představuje navazující úsek Kokory - Přerov. Obec Rokytnice, sevřená několika liniovými stavbami, totiž požadovala odklonění trasy a věc nakonec skončila u soudu. Ten ale dosud nerozhodl.

„Pro vyřešení naší neúnosné dopravní situace je směrodatný úsek Kokory - Přerov. O kasační stížnosti ale musí rozhodnout Nejvyšší správní soud a zatím nemáme žádné zprávy, zda a jak rozhodl,“ konstatovala starostka obce.

Náplastí za dosud nevyřešenou dopravu a chybějící dálnici D55 se má stát propojení Olomouce a Přerova novou cyklostezkou.

Nová spojnice má mít šestnáct úseků a délku 24 kilometrů. Cyklostezka, která má začínat v Přerově a končit u nákupního centra Olympia, bude spojovat všechny obce na trase.

Ilustrační foto
Mezi Přerovem a Olomoucí postaví cyklostezku. A kdy dálnici?