Je to jako zlý sen. Zemědělci v Kokorách se letos po dvou chudších letech radovali ze slušné úrody chmele. Jenže neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.

Silná bouřka, provázená hromy, blesky a silným větrem, která se prohnala v sobotu v noci nad Přerovskem, pokácela značnou část chmelnic v Kokorách. Sklizeň českého zlata přitom byla v plném proudu - česačky se rozběhly teprve v pátek.

„Spadlo nám 26,1 hektaru chmelnic na nových konstrukcích, což je zatím nejvíce v historii. Před třemi lety, kdy byla situace obdobně dramatická, strhl vítr 18 hektarů. Tentokrát jsou škody ještě vyšší - odhadujeme je na 25 milionů korun,“ řekl předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci ze soboty na neděli ke sto padesáti zásahům, které měly souvislost se silnou bouřkou. 27.8. 2023
Silná bouřka na Přerovsku strhávala stromy i kusy střech

Podle něj přijdou zemědělci o značnou část slibné úrody.

„Chmel, který spadl, už se nedá zachránit, protože leží na zemi, zplesniví a bude za chvíli rezavý. Dostaneme se k němu až za tři týdny - chmelové štoky, které leží na zemi, posbíráme až po normální sklizni,“ vysvětlil Lichnovský.

Nasmlouvaní brigádníci ze zahraničí budou muset v Kokorách zůstat o měsíc déle a pomáhat s likvidací škod.

„Máme na to nachystané také posílené brigády z Bulharska a Slovenska, které sem přijedou a budou poničené konstrukce ručně odstraňovat, uklízet a chystat chmelnice na výstavbu nových. Ta musí proběhnout od října do prosince,“ popsal.

Sklizeň chmele v Zemědělském družstvu Kokory na Přerovsku, 25. srpna 2023, Kokory. Družstvo je největším producentem chmele v Olomouckém kraji.
VIDEO: Česačky se na Přerovsku rozjely, kvalita chmele letos vypadá slibně

Bouřka zaskočila chmelaře, kteří před pár dny zahájili sklizeň, v pozdních večerních hodinách.

„Zpátky na základnu už jeli brigádníci v bílé tmě, kdy šla od Prostějova vodní a větrná clona, kterou jsem mnoho roků nezažil. Bylo slyšet praskání a jen jsem čekal, která chmelnice povolí,“ vylíčil dramatické chvíle předseda družstva.

„Pocity to byly strašné, ale naštěstí tam nikdo nezůstal a nikomu se nestalo. Nespal jsem celou noc, protože od jedenácti v noci až do půl osmé ráno nešla elektřina. Máme ještě 1 100 kusů dobytka, z toho 300 dojných krav. Ty už přešlapovaly a čekaly na podojení - v pět ráno se totiž mělo dojit a stále nešel proud,“ řekl Lichnovský.

Zemědělské družstvo v Kokorách není jediné, které počítá ztráty po noční bouřce. Škody zaznamenali i ostatní pěstitelé chmele z Tršické oblasti.

„Už nám volali z Žatecka, aby věděli, co se u nás událo, a jaký je rozsah škod. Pokud vím, je takto postižených 45 až 46 hektarů chmelnic i u našich sousedů hlavně na Olomoucku - oblast kolem Bystřice, Týnce a Tršic. Nejsme v tom tedy sami, kdo má dnes smutnou náladu,“ uzavřel Vladimír Lichnovský.