Dělníci pomalu dokončují stavební práce a po prázdninách by se měly dveře kulturního stánku opět otevřít návštěvníkům. Celou rekonstrukci za šedesát miliónů korun si město platí ze svých zdrojů.

Budova sokolovny stojí v Kojetíně přes devadesát let, a proto se ji radnice rozhodla kompletně opravit.

„V budově byla spousta závad a bylo nutné ji zrekonstruovat. Všechno se dělá úplně nanovo. Zachovali jsme jen nosný systém, sloupy a obvodové zdi,“ vysvětlil starosta Kojetína Leoš Ptáček.

Kulturní dům trápily také vlhké zdi, které byly schované pod dřevěným obložením.

Město se společně s architektem rozhodlo vrátit sokolovně původní podobu ze třicátých let minulého století.

„Vracíme se k původní myšlence architekta. Zachovaná budou i okna, litinová topení nebo vchodové dveře, které budou replikami těch původních,“ vysvětlil Leoš Ptáček.

Plechovou střechu zase nahradily klasické střešní tašky. Podle starosty Leoše Ptáčka, který je zároveň majitelem firmy, provádějící stavbu, dělníci a řemeslníci pomalu dokončují stavební práce a začíná se řešit vybavení sálu.

Moderní vybavení včetně divadelní techniky

„Opravu si budova určitě zasloužila, byla tam špatná elektroinstalace. Doufáme, že klasický provoz začne od října, jak je to podle plánu. Pomalu začínáme plánovat plesovou sezónu, divadelní předplatné a další akce,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Hana Svačinová.

Pracovníci kulturního střediska budou mít v sokolovně také své hlavní sídlo a zázemí.

V kulturním domě jsou po celý rok akce různého druhu a z hlediska vybavení jsou nejnáročnější divadla. Pro kulturní akce tak bude připravena nová divadelní technika, včetně opony.

„Oceňuji, že se při rekonstrukci myslí i na divadlo. Přicházejí nové trendy, a i když byla starší divadelní technika stále spolehlivá, unikaly nám nové možnosti,“ popsal technik Městského kulturního střediska a divadelník Jan Raclavský. Kromě technického vybavení bude sál vybaven novými stoly a židlemi.

Sokolovna bude mít novou fasádu

V minulosti byly k budově přistavovány další části, takže není architektonicky zcela sjednocená.

„Současný architekt úmyslně navrhl část nové fasády moderněji, aby byl poznat rozdíl mezi původním a přistavěným,“ popsal starosta Ptáček.

Postupem času tak k původní budově přibyla například tělocvična nebo přísálí na balkóně zvané kavárna.

Kromě baru pod jevištěm a v předsálí bude ještě nově vytvořený bar v přísálí na balkóně.

„Jednotlivé prostory sokolovny jsou často pronajímány, takže se v každé části bar občas využije,“ uzavřel Ptáček.