„Hody zahájí v pátek 13. srpna v 17 hodin starosta města Leoš Ptáček na komentované prohlídce expozice Když Haná voní perníkem, která představí umělecky zdobené perníky Nositelky tradic Dany Holmanové a historické formy,“ přiblížila Hana Svačinová, ředitelka Městského kulturního střediska v Kojetíně. Výstava se koná v prostorách galerie Vzdělávacího a informačního centra.

Sobota patří už tradičně sportu. Návštěvníci mohou od 9 hodin zavítat na hřiště u stadionu, kde se konají hasičské závody O hodový koláč, v areálu sokolské zahrady se od 9 hodin uskuteční Turnaj Střední Moravy ve volejbalu a v herně stolního tenisu TJ Sokol Kojetín proběhne od 10 do 17 hodin Den otevřených dveří.

Odpolední program na náměstí si užijí hlavně děti, které od 16 do 18 hodin pobaví Divadlo Koráb Brno.

„Kromě pohádek se může nejmladší generace ve dvouhodinovém pásmu těšit na písničky, hry a soutěže,“ řekla za pořadatele Hana Svačinová. Celý den budou na Masarykově náměstí také kolotoče a pouťové atrakce.

V neděli Ječmínkova jízda

Velkolepý krojovaný průvod Hanáků s Ječmínkovou jízdou králů projde Kojetínem v neděli. Účastníci mají sraz před sokolovnou v 9 hodin a kolem desáté hodiny dopoledne se vydá průvod na náměstí, kde starosta předá chase hodové právo.

„Do průvodu se letos zapojí přes dvě stě účastníků z několika souborů, které se představí i na přehlídce národopisných souborů na náměstí. Lidé se mohou těšit na Ječmínek Chopyně, Hlahol Mysločovice, Kosíř z Kostelce na Hané, Chasu z Ořechova, Klas Kralice, Hanácké sóbor Kroměříž a Hanáckou besedu Kojetín,“ vyjmenovala.

Přehlídka končí kolem poledne a odpoledne bude patřit koncertům. Od 14 hodin vystoupí na náměstí Klub sportovního tance Swing Kojetín, v 15 hodin zahraje skupina Perutě s Milanem Peroutkou a v 17 hodin začíná koncert Michala Hrůzy s kapelou. „Původně jsme plánovali koncert Hany Zagorové, ale museli jsme udělat dramaturgickou změnu,“ zmínila Hana Svačinová.

Na Kojetínské hody zaveze i letos návštěvníky z Kroměříže a Tovačova historický vláček. Lidé najdou odjezdy vlaků na http://www.kmdraha.cz/.

Přístupné budou během hodů i památky a lidé si mohou prohlédnout třeba židovský hřbitov nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde se v sobotu 14. srpna od 19 hodin uskuteční benefiční hodový koncert.