„První jízdy králů se v Kojetíně konaly už v kolem roku 1890, když se chystala národopisná výstava. Za první republiky se to přeměnilo na selské jízdy, které sice probíhaly v krojích, ale měly více politický podtext, protože je pořádala tehdejší Agrární strana,“ připomněl Milan Zahradník, muzejník a etnografický pracovník.

K dávné tradici se podle něj hanácké soubory v Kojetíně znovu vrátily v devadesátých letech a trvá až do dnešních dní.

V honosném průvodu, který se vydal v neděli ráno od sokolovny směrem do centra města, se představila Hanácká beseda Kojetín, ale obyvatele města pozdravily také Hanácké sóbor Hruška, Ječmínek Chropyně, Sluníčko Kojetín, Klas Kralice, Kosíř z Kostelce a nebo Hlahol Mysločovice. Do kroku pak hrála Dechová hudba Hanačka z Břestu.

Průvod se po velkolepém defilé ulicemi vydal na radnici. První stárek zabouchal na vrata úřadu, aby starosta předal chase hodové právo. Slavnostní zahájení se konalo na pódiu na náměstí, kam se zástupci kojetínské radnice vydali společně s rozjařenou chasou.
Tradičnímu „vyplácení na gatě“, kterým vždy na hodech potrestají hříšníka, jenž neplní sliby, tentokrát neunikl kojetínský místostarosta Miloslav Oulehla. Chasu totiž rozzuřilo, že místní fotbalový klub sestoupil.

„Velké nedostatek je v tom, že nám jeden z radních slíbil, jak ten kojetínské fotbal bude vzkvétat, a když dostane dotační injekci, bude každé rok postupovat o tu ligu výš a výš, až se třeba za deset let dostaneme do té první ligy. Ale ono to dopadlo tak, že sestópili,“ vylíčil stárek. Tým totiž spadl z olomouckého krajského přeboru do 1.A třídy.

Trest byl nemilosrdný a zněl: Deset ve zlatě a pět na gatě. Místostarosta Miloslav Oulehla se ale foršusu nebránil a věří, že se fotbalový manšaft znovu vrátí na výsluní. Za výprask ještě poděkoval, jak bývá na hodech v Kojetíně zvykem. „Moc mě tedy nešetřili, dokonce to i štíplo,“ svěřil se po vykonání trestu.

Město se ale může pochlubit sportovci, kteří slaví úspěchy v celorepublikových a mezinárodních soutěžích. A proto starosta Jiří Šírek vyzval na pódium úspěšné mladé kanoisty Jiřího Minaříka a Antonína Hrabala, a spolu s nimi také volejbalistu Tomáše Ptáčka, aby jim jménem města poděkoval za skvělou reprezentaci. Pak už hodová zábava dál pokračovala přehlídkou národopisných souborů.