Na auta, zaparkovaná před domem, ale také dětské hřiště a chodníky popadaly kusy trámů, plechy a někde i celé části střešních konstrukcí. Otřesení obyvatelé panelového domu v ulicích Polní a Sladovní mluvili o tom, že se podruhé narodili.

Trámy létaly vzduchem jako třísky

„Seděl jsem v křesle a díval se na televizi. V první fázi to zajiskřilo, a potom se přetrhlo vedení na sloupu. Zablesklo se a něco černého vletělo dovnitř. Těsně vedle mě dopadl asi metr dlouhý trám,“ popsal Zdeněk Babiánek, který má byt v panelovém domě v ulici Polní. Ten naštěstí vyvázl „jen“ s poraněním nohy.

„Měl jsem v noze sklo, ale k lékaři zajdu až ráno. Zatím jsem se ošetřil sám,“ podotkl. Kromě poničeného nábytku v obývacím pokoji a rozbité skleněné výplně dveří a oken se rozletělo na kusy i ocelové zábradlí na balkoně. „Manžel se podruhé narodil a já jsem takto oslavila narozeniny. Mám je tento týden,“ dodala se slzami v očích jeho manželka Věra.

O nic lépe na tom nebyl ani Milan Juřena z bytu o patro výše. „Byli jsme mimo Kojetín a volali nám přátelé, že naši sousedé mají po vichřici zdevastovaný obývák. Když jsme se vrátili domů, uviděli tuhle spoušť,“ řekl šokovaný muž. I do jeho bytu proletěl oknem asi třímetrový trám z protější střechy a zasáhl sedačku v obývacím pokoji. „Škodu odhaduji tak na sto tisíc korun, ale co to je. Mohl jsem být na místě mrtvý, kdybych tady seděl,“ poznamenal.

Škody půjdou do milionů korun

Na sídlišti panoval v noci zmatek a lidé byli v šoku. Na místě byli hasiči, policisté i záchranka. Rozsah neštěstí ale nebylo možné přesně určit, stejně tak jako to, zda je někdo zraněný. „Jeden muž má zřejmě zlomeninu, o dalších zatím nevíme,“ informoval jeden z přítomných hasičů.

Mnozí lidé mluvili o šťastné náhodě, která jim zachránila život. „Byli jsme na svatbě a vedli domů šest dětí ve věku od jednoho roku do šesti let. Sotva jsme za sebou zabouchli dveře od domu, ozvala se rána. S hrůzou mi došlo, že být venku o minutu déle, stala se tragédie,“ popisovala Marie Stančíková, která má v ulici Sladovní maminku a byla u ní s dětmi na návštěvě.

„Zatáhlo se, a když jsme se potom podívali z okna, viděli jsme, že venku létají kusy střechy. Máme sice rozbité auto, ale hlavně, že jsme v pořádku. Nic podobného nepamatuji,“ svěřila se také Kateřina Rozehnalová ze sousedního domu. Rozsah katastrofy ukázalo teprve nedělní ráno.

„Částečně nebo zcela byly poničeny čtyři střechy panelových domů a více než desítka aut. Hasiči celý den shazují plechy ze střechy a likvidují škody. Ty půjdou do milionů korun,“ odhaduje starosta Kojetína Mojmír Haupt (ČSSD).

Podle něj se řádění vichřice obešlo bez vážnějších zranění. Pouze jeden mladý muž měl naraženou ruku. Po průtrži mračen se Kojetín ocitl bez proudu, během neděle se ale podařilo obnovit dodávky elektřiny do většiny domácností.

V Lobodicích unikal plyn

Hasiči na Přerovsku měli bezesnou noc a jezdili od zásahu k zásahu. Kromě čtyř střech panelových domů se v Kojetíně zřítila i další – a to u rodinného domku v ulici Sladovní. Na silnici mezi Kojetínem a Chropyní odstraňovali hasiči v noci na neděli popadané stromy a několik jich spadlo také v Měrovicích nad Hanou, Dřevohosticích, Líšné a nebo Polkovicích.

„Je toho strašně moc a stále nejsme u konce. Přímo v Přerově spadly stromy i v Bezručově ulici, museli jsme navíc odčerpávat vodu ze všech podjezdů – v Kojetínské ulici i Předmostí,“ informoval v noci operační důstojník přerovských hasičů.

Přívalové deště zaplavily i sklepy některých domů v ulici Trávník v Přerově, které museli hasiči odčerpávat. „Dalším problémem je nahlášený únik plynu v Lobodicích. Jsme na místě a snažíme se situaci řešit,“ informoval Jaromír Šindler z Hasičského záchranného sboru v Přerově. Spadlé stromy také na několika místech potrhaly elektrické vedení.