„Kojetínské hody slavíme od roku 1999 vždy v polovině srpna. Jedná se o třídenní akci s tradičně pestrým programem. Letošní hody začínají v pátek v 17 hodin, kdy dojde ke slavnostnímu otevření výstavy, která je věnovaná 790 výročí města od první písemné zmínky. Vystaveny budou fotografie, listiny, písemnosti a dobové předměty. Ráda bych pozvala návštěvníky hodů i na další výstavy, které budou o hodovém víkendu přístupny. Jedná se o výstavu Ztracená tvář Hané, Hrůzostrašné sklepení a Když byla ještě technika v plenkách,“ sdělila Hana Svačinová, ředitelka Městského kulturního zařízení v Kojetíně.

Páteční program potěší také vyznavače recese, lehké turistiky a dobrého piva. I letos se mohou zájemci zapojit do Pivního pochodu aneb Kojetínské pivní míle.Sobotní program se každoročně nese ve sportovním duchu.

Volejbal a harmonikáři

Na hřišti u stadionu Morava se dopoledne uskuteční hasičské závody O hodový koláč. V areálu sokolské zahrady se zase bude konat turnaj Střední Moravy ve volejbalu. V odpoledních hodinách ožije nádvoří VIC lidovou hudbou, kdy se už potřiadvacáté sejde několik desítek harmonikářů, aby si v přátelské atmosféře zahráli a zazpívali. Hrát se bude na piánovou harmoniku, chromatickou i heligonku.

Program Kojetínských hodů i v letošním roce obohatí také místní chovatelé a zahrádkáři. Ti zvou na ukázku domácích zvířat a tradiční výstavu květin a sezonních výpěstků. Večer mohou zájemci navštívit taneční hodovou zábavu s rockovou kapelou TTQ, která se koná na kurtech za sokolovnou.

Jízda králů a Hanáci

Hlavní program se tradičně odehrává v neděli. Po mši svaté v kostele Nanebevzetí Panny Marie se vydá krojovaný průvod a Ječmínkova jízda králů městem se zakončením na Masarykovo náměstí.

close Hodové slavnosti spojené s výročím 790 let založení města oslaví o víkendu v Kojetíně. info Zdroj: Město Kojetín zoom_in „Zde bude probíhat oblíbená podívaná, a to tradiční požehnání hodového práva a předání práva starostou města kojetínské chase,“ upřesnila program Hana Svačinová.

Od 10.30 hodin se koná přehlídka národopisných souborů. Na podiu se vystřídají folklorní soubory Bezměrováček, Ječmínek z Chropyně, Kosíř z Kostelce na Hané, Hlahol z Mysločovic, Hanácké sóbor z Kroměříže, Hanácké soubor Hruška, Kněžpoláci, Děvčice z Kněžpola a kojetínská Hanácká beseda. Odpoledne bude vyhrávat dechová kapela Hulíňané..

Závěr letošních Kojetínských hodů bude patřit Marii Matějčkové, která zazpívá písně z vlastní tvorby, kapele Něco mezi a rockovému zpěvákovi Davidu Kollerovi.

close Kojetínské hody 2023, program info Zdroj: Město Kojetín zoom_in Kojetínské hody 2023, program